Türkiye'deki darbelerin Amerikan basınına yansımaları
The reflections of the military coups in Turkey US press
  1. Tez No: 631289
  2. Yazar: ABDULLAH TOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en önemli konuların başında askeri darbeler gelmektedir. Yakın tarihimizi ilgilendiren bu konu ile alakalı çalışmalar her geçen gün artmakla beraber, darbelerde ismi geçen ABD'nin muazzam bir güce sahip olan basınının Türkiye'deki darbeleri, öncesi ve sonrası ile nasıl gördüğü önemli bir soru olmuştur. Cumhuriyet tarihinde 27 Mayıs 1960'ta başlayan askeri darbeler serüveni 2016 yılına kadar devam etmiştir. Türkiye'nin önüne sürekli bir engel olarak çıkan askeri müdahalelerin en son örneğinde de ABD'nin rolü konuşulurken, yaşanan olaylarda basının nasıl bir tavır ve görev aldığı bilinmemektedir. Zira özellikle 20. yüzyılla beraber basın; olayların gelişiminde, kamuoyu oluşturmada ve insanları bilgilendirmede en önemli güç haline gelmiştir. ABD basını da sahip olduğu büyük ve güçlü yayın organları ile dünyada büyük bir etkiye sahiptir. Türkiye'deki darbe süreçlerini ABD basınından takip etmek, hem darbeleri hem de o dönemin Türk toplumunu her yönüyle anlamamız açısından büyük önem taşımaktadır. Bunun için ABD basını geniş bir zaman aralığı içerisinde gün gün takip edilmiş ve önemli veriler elde edilmiştir. ABD basını, Türk toplumunu Türk basınından daha yakından takip edip toplumun nabzını çok başarılı bir şekilde tutabilmiştir. ABD basını aynı zamanda darbelerden önce darbenin geleceğini haber vermiş ve yapılan askeri darbeleri olumlu karşılamıştır. ABD basını, Türkiye'deki gelişmeleri sürekli ABD politikaları ekseninde değerlendirirken, aynı zamanda, gelecekte Türkiye'nin takip etmesi gereken politikaları, yine ABD çıkarları ekseninde ele almıştır. 1960-2007 tarihleri arasında Türkiye'deki askeri darbelerin ABD basınından okunması çalışmanın temel çerçevesini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Military coups have always come at the top of the major issues in the history of Turkish Republic. Although the studies on this issue concerning our recent history are increasing day by day, that how the US press with its enormous power has regarded them before their implementation and the post, have been key questions. The adventure of military coups, which started on May 27, 1960 in the history of Turkish Republic, continued until 2016. While the role of the US in the latest example of the military interventions, which have emerged as a constant barrier in front of Turkey, was being negotiated, the attitude and the mission of the US media in those events received the greatest attention because especially since the beginning of the 20th century, the press has become the major force in the development of the events, in creating public opinion and informing people: hence the US press has had a huge impact on the world with its large and powerful media organs. Following the coups in Turkey in the eye of the US media is of great importance to understand both the coups and the Turkish society of that period in every aspect. For this, the US press was followed day by day within a wide time interval and important data have been obtained. Not only was the US press able to keep the pulse of the Turkish society very successfully by following the society more closely than the Turkish press, it also announced the forthcoming coups, and welcomed them positively after they had been implemented. The US press has continuosly evaluated the developments in Turkey in the axis of the US policies and has also analysed what policies Turkey should develop in the future. The basic framework this study is focusing on is how the US press reflected the military coups in Turkey in the period of 1960-2007.