Evlilikte kişilerarası bilinçli farkındalığın yordayıcıları olarak kişilik özellikleri ve öz anlayışın incelenmesi
An exami̇ni̇ng personality traits and self-compassion as predictors of interpersonal mindfulness in marriage
  1. Tez No: 631294
  2. Yazar: DİLAY BATUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma kişilik özellikleri ve öz anlayışın evlilikte kişilerarası bilinçli farkındalığı ne derece yordadığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni evlilikte kişilerarası bilinçli farkındalık, bağımsız değişkenleri kişilik özellikleri ve öz anlayıştır. Araştırma kapsamında evli bireylerin evlilikte kişilerarası bilinçli farkındalıklarının, cinsiyet, yaş, evlenme yaşı, evlilik süresi, çocuk sayısı ve ebeveyn tutumu değişkenleri açısından anlamlı derecede farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın katılımcı grubu en az ortaöğretim mezunu, en az bir yıldır evli bireylerden oluşmaktadır. Araştırmaya, 260'ı (%52,1) kadın ve 239'u (%47,9) erkek olmak üzere toplam 499 evli birey katılmıştır. Araştırma genel tarama modellerinden, ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak evli bireylerin demografik bilgilerine ulaşmak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ayrıca“Evlilikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği”,“Öz-Anlayış Ölçeği”ve“Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi”kullanılmıştır. Kişilik özellikleri ve öz anlayışın evlilikte kişilerarası bilinçli farkındalığı ne derece yordadığını belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this context, it was aimed to determine whether or not the self-compassion and personality traits in marriage predict interpersonal mindfulness. Also, this study is examined that there are any significant difference in married individuals' interpersonal mindfulness in marriage according to gender, age, age of marriage, duration of marriage, number of children and parental attitude. The participants consist of married individuals who live in Turkey, graduated from at least secondary school and at least one year married. A total of 499 married individuals, 260 (%52.1) females and 239 (%47.9) males, participated in the study.“Personal Information Form”,“Mindfulness in Marriage Scale”,“Self-Compassion Scale”and“Adjective Based Personality Scale”were used as data collection tools. Data were analyzed by multiple regression analysis.