Çocuk acil polikliniğine başvuran akut gastroenterit vakalarının değerlendirilmesi
Evaluation of acute gastroenteritis cases admitted to the pediatric emergency clinic
  1. Tez No: 631347
  2. Yazar: HUSSEIN M.H. ATWAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YAZAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Akut gastroenterit dünya çapında çocukluk çağında morbidite ve mortalitenin önemli bir nedenidir. Tüm yaş grupları arasında acil servislere enfeksiyonla ilgili başvuruların sık görülen bir nedeni olmaya devam etmektedir. Bölgedeki gastroenterit etkenlerinin bilinmesi, tanıya yönelik araştırmalarda kolaylık, erken ve doğru tanı, etkin tedavi fırsatı sağlayacaktır. Bu çalışma acil servise gastroenterit ile başvuran çocuklarda bakteriyel, viral ve parazitik patojenlerin prevalansını değerlendirmeyi amaçlamıştır. Yöntem: Eylül 2018-Eylül 2019 tarihleri arasında Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisine başvuran 0 ay ile 18 yaş arasındaki 450 akut gastroenteritli çocuğun demografik, klinik ve laboratuvar verileri retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Hastaların%31,1'inde etiyolojik ajanlar bulunurken, hastaların%68,9'unda ajanlar gösterilemedi. Belirlenen patojenler 2,1'i bakteri,%82,2 virüs,%15,7 parazit idi. En sık saptanan patojen %72,9 oranı ile Rotavirus'tu. Bunu %15,0 ile E. histolytica ve %9,3 ile Adenovirus izledi. Rotavirus en sık ilk 2 yaşta, E. histolytica ise en sık 5 yaş üzerinde tespit edildi. Rotavirus en sık kış mevsiminde (%33,7) görüldü. Hastaların %7,1 hastanede yatarak tedavi edildi. Ortalama hastanede yatış süresi 3,34±2,19 gün idi. Sonuç: Bu çalışmada Rotavirus, E. histolytica ve Adenovirus acil servise başvuran 0 ay ile 18 yaş arasındaki çocuklarda en yaygın diyare ajanlarıydı.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute gastroenteritis is a major cause of pediatric morbidity and mortality around the world. It remains a frequent reason for infection-related admissions to emergency units among all age groups. Epidemiologic knowledge about etiology of gastroenteritis in a certain area allows early and correct diagnosis. The current study aimed at evaluating the prevalence of bacterial, viral, and parasitic pathogens in children withgastroenteritis who admitted to emergency unit. Method: The demographic, clinical and laboratory data of 450 children with acute gastroenteritis, within the age range of 0 months to 18 years who admitted to Pediatric Emergency Department of Meram Medical Faculty from September 2018 to September 2019 were retrospectively analyzed. Results: While 31,1% of the patients had etiological agents, 68,9% of the patients could not be shown.The identified pathogens were 2,1% bacteria, 82,2% virus, 15,7% parasite.The most common pathogen was Rotavirus with a rate of 72,9%.This was followed by amoeba with 15,0% and Adenovirus with 9,3%.Rotavirus was most frequently detected at the age of 2 years, and E. histolytica was most frequently detected at the age of 5 years.Rotavirus was most common in the winter season (33,7%).7.1% of the patients were hospitalized.The average length of hospital stay was 3.34 ± 2.19 days. Conclusion: Rotavirus,E. histolytica and Adenovirus were the most prevalent agents of diarrhea in children's aged 0 month to 18 years who who admitted to emergency unit in this study.