Tedavi gerektiren infantil hemanjiomlu olguların değerlendirilmesi
Evaluation of cases with infantile hemangioma requiring treatment
- Tez No: 631377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ACIPAYAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: İnfantil hemanjiyomlar bebeklerde en sık görülen iyi huylu vasküler tümörlerdir. Hastalığın tedavisinde çeşitli medikal tedaviler kullanılmaktadır. Çalışmamızda infantil hemanjiyomlu hastalarda propranolol tedavisinin etkinliğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği'nde 2015 eylül-2019 eylül tarihleri arasında yaş aralığı 0-24 ay arasında olan ve propranolol tedavisi alan infantil hemanjiyomlu hastalar dahil edildi. Tedavi öncesi kardiyolojik açıdan muayeneleri yapılan hastaların demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, hemanjiomlarının özellikleri, kan tetkikleri ve radyolojik görüntülemeleri değerlendirildi. Hastalara propranolol 1-2 mg/kg/gün olarak iki dozda verildi. Hastaların tedavi öncesi ve tedavinin 6.ayında hemanjiom aktivite skoru, ultrasonografik görüntülemeleri ve fotoğrafik değerlendirmeleri yapıldı. Ailelerin tedavi ile ilgili gözlemleri sorgulandı. Bulgular: Çalışmaya infantil hemanjiomlu 236 hastadan tedavi gerektiren 85 hasta alındı. Hastaların 20'si erkek, 65'i kızdı. Hastalarda tedaviye başlama yaşı ortalama 7,2±5,9 ay (median 5 ay) idi. Hastaların %84,7'si miad doğum olup, %80,0'i 2500 gr ve üzeri kiloda doğmuştu. Hemanjiomların %23,5'i multiple, %76,5'i tekti. En sık tutulan bölgeler, sırasıyla baş-boyun (%42,4) ve ekstremite-gövde (%34,1) idi. Vakalarımızda hemanjiomların %42,4'ü yüzeyel, %22,4'ü derin ve %35,3'ü karma tipteydi. Hastaların %7,1'inde hipotiroidi saptandı. Hastaların %32,9'unda kozmetik problem, %5,9'unde ülserasyon, %5,9'unda kanama ve %5,9'unda da diğer komplikasyonlar görüldü. Ortalama propranolol tedavisi 8,3±4,6 ay verildi. Hastalardan 2 kişide solunum sıkıntısı, 1 kişide hipoglisemi ve 1 kişide hipotansiyon şeklinde ilaç yan etkisi görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Infantile hemangiomas are the most common benign vascular tumors of infants. Various medical treatments are used in the treatment of the disease. In our study, we aimed to evaluate the effectiveness of propranolol therapy in patients with infantile hemangioma. Material & Method: Our study, included patients with infantile hemangioma who were between 0-24 months of age and received propranolol treatment between september 2015 and september 2019 at Kahramanmaraş Sütçü İmam University School of Medicine, Department of Pediatric Hematology and Oncology. Gender, ages, anthropometric measurements, features of hemangiomas, blood tests and radiological imaging of the patients who underwent cardiological evaluation before treatment were evaluated. Propranolol was given to the patients in two doses, 1-2 mg/ kg/ day. Hemangioma activity score, ultrasonographic imaging and photographic evaluations were performed before treatment and at the 6th month of treatment. The observations of the families regarding the treatment were questioned. Results: 85 patients requiring treatment from 236 patients with infantile hemangioma were included in the study. 20 patients were boys and 65 patients were girls. The average age of starting treatment was 7.2 ± 5.9 months. 84.7% of patients were term births, 80.0% of them were born at a weight of 2500 gr and above. 76.5% of hemangiomas were single, 23.5% were multiple. The most frequently affected areas were head and neck (42.4%) and limb-trunk (34.1%), respectively. 42.4% of hemangiomas were superficial, 22.4% deep, and 35.3% mixed-type. Hypothyroidism was detected in 7.1% of patients. Cosmetic problems were observed in 32.9% of the cases, ulceration in 5.9% and bleeding in 5.9%. Average propranolol treatment was given 8.3 ± 4.6 months. Drug side effects were observed in 2 of our patients as respiratory distress, 1 in hypoglycaemia and 1 in hypotension.