İnfantil hemanjiomlu çocuklarda tedavi sırasında trombosit fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Kolsuz, H.Ö. evaluation of platelet functions during treatment in children with infantile hemangioma
  1. Tez No: 773301
  2. Yazar: HAVVA ÖZÜM KOLSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP CANAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnfantil hemanjiom (İH) olgunlaşmamış endotel hücrelerinin proliferasyonu ile karakterize olan, çocuklarda en sık görülen iyi huylu vasküler tümörlerdir. İH'lerin çoğu spontan olarak iyileşir fakat organ disfonksiyonuna veya kozmetik deformiteye neden olanlar tedavi gerektirir. Diğer tedavi yöntemlerine göre oral beta blokerler ile tedavi yanıtı daha iyidir. Yan etkiler çok sık olmasa da beta blokerlerin trombositlerin agregasyon yanıtında azalmaya sebep olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada, İH'li çocuklarda propranolol tedavisi sırasında trombosit agregasyon testindeki değişiklikler araştırılmıştır. Çalışmaya propranolol tedavisi başlanan 20 İH tanılı çocuk ile 20 sağlıklı çocuk alındı. Hastaların %40'ı prematüre olup doğum haftası 27 ile 36 hafta arasında idi. Tüm hastalara propranolol 1mg/kg/gün, 2 dozda verildi. Hastaların yaşları, cinsiyetleri ve doğum haftaları kayıt edildi. Tedavi öncesi ve tedavinin 1. ayında hemanjiom boyutu, görünüm özellikleri, kan sayımı, biyokimya parametreleri ve trombosit agregasyon testi parametreleri karşılaştırıldı. Trombosit agregasyon testi ışık transmisyon agregometri metodu ile çalışıldı. Tedavi sonrası 1. ayda hemanjiom boyutlarında belirgin gerileme olduğu saptandı (P0,05). Çalışmamız, İH'li çocuklarda 1 mg/kg/gün dozunda verilen propranololün 1 aylık tedavi sonunda hemanjiomların boyutunda küçülme sağladığını ve trombosit agregasyon yanıtlarında değişikliğe neden olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Infantile hemangioma (IH) is the most common benign vascular tumor in children, characterized by proliferation of immature endothelial cells. Most IHs resolve spontaneously, but those that cause organ dysfunction or cosmetic deformity require treatment. Treatment response with oral beta-blockers is better than other treatment methods. Although side effects are not very common, it has been shown that beta-blockers cause a decrease in the aggregation response of platelets. In this study, changes in platelet aggregation test were investigated during propranolol treatment in children with IH. Twenty healthy children and 20 children with a diagnosis of IH who were started on propranolol treatment were included in the study. All patients were given propranolol 1mg/kg/day in 2 doses. Age, gender and week of birth of the patients were recorded. Forty hundred percent of the patients were premature and the week of delivery was between 27 and 36 weeks. Hemangioma size, appearance features, blood count, biochemistry parameters and platelet aggregation test parameters were compared before treatment and at the first month of treatment. Platelet aggregation parameters were determined by light transmission aggregometry method. Significant regression in hemangioma dimensions was detected in the 1st month after treatment (P0.05). In our study, children with IH given 1 mg/kg/day propranolol; showed that propranolol was effective in response to treatment even after 1 month of treatment and there was no change in platelet aggregation responses.