İnfantil hemanjiom birinci basamak tedavisinde oral propranololun etki ve güvenilirliği
First-line treatment for infantile hemangiomas with oral propranolol is effective and safety
- Tez No: 985021
- Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN ALDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
İnfantil kapiller hemanjiom infantların en sık benign vasküler tümörüdür. Çoğu infantil kapiller hemanjiom (İKH) kendiliğinden kaybolmasına rağmen, bazıları kozmetik probleme ve fonksiyon kaybına sebep olması nedeniyle tedavi gerektirir. Son zamanlarda propranolol İKH tedavisinde birinci basamak tedavi olmuştur. Amaç: Bu çalışmada propranolol tedavisi almış 48 olguyu değerlendirerek sonuçlarımızı güncel literatür ile kıyaslamayı amaçladık. Materyal ve Metod: Haziran 2012 - Aralık 2015 tarihleri arasında komplike İKH nedeniyle hastanede yatırılırak propranolol tedavisi almış 48 olgunun kayıtları retrospektif olarak değerlendirildi. Tedavi öncesi neredeyse tüm hastalara tam kan sayımı, PT, aPTT, d-dimer, TSH, fT4, kranial ultrasonografi, EKG ve EKO tetkikleri yapıldı. Bulgu: Kız ve erkek oranı 32 /16 dır , tedaviye başlama yaşı median 6 ay (2-146 ay) olup ortalama tedavi süresi 15.3(±7.9) aydır. En sık tedavi endikasyonu hızlı büyüme olup (%43.8) ülsere hemanjiom (%29.2) ve dev hemanjiom (%27.1) diğer tedavi endikasyonlarımızdır. Dev hemanjiomlardaki tedavi süresi, diğer endikasyonlardaki tedavi sürelerinden uzundur (p<0,05). Klinik değerlendirmeye göre hastaların %88.2 sinde propranolol tedavisi başarılı bulundu. Hayatı tehdit eden bir yan etki görülmedi. Hastalardan 2 sinde bradikardi ve disritmi tespit edildi, ancak spontan düzeldiği için propranolol tedavisine devam edildi. Sonuç: Bu çalışmada propranolol tedavisi İKH u olan birçok hastada etkili ve güvenilir bulunmuştur. Tedavi öncesi testlerin (EKG, EKO, USG ) ve hastaneye yatırılarak tedaviye başlamanın fizik muayenesi normal olan tüm hastalara yapılması gerekli olmadığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Infantile capillary hemangiomas (ICH) are the most common benign vasculer tumours of infancy. Although most of lesions regress spontaneously, some may become cosmetic problem, function-threatening and require treatment. Currently, propranolol is the first-line therapy for infantile capillary hemangiomas. Objectives: In this study, we aim to investigate 48 cases who have infantile capillary hemangiom and treated with propranolol. We aim to compare our results with current literature. Material and Methods: Analysis of retrospectively collected data was performed on 48 hospitalized children with ICH treated with propranolol in from June 2012 to December 2015. Complete blood count, PT, aPTT, d-dimer, TSH, f4, the cranial and abdominal ultrasound, ECG and ECHO were made nearly all of the patients before treatment. Results: The girl /boy ratio was 32/16, and the median age at the start of treatment was 6 (range 2-146) months, the mean duration of treatment was 15.3 (±7.9) months. The most frequent indication was rapidly growth (%43.8) and than ulceration (%29.2), giant hemangioma (%27.1). The duration of treatment on giant hemangiom was longer than the other indication (p <0,05). Treatment was successful as assessed by clinical observation in %88.2 of cases. There wasn't life-threating adverse effect. In two patient, there were bradycardia and dysrhytmia but propranolol was not stopped because of they were transient. Conclusions: In this trial, propranolol was effective and safe in almost all patients with ICH. Pre-treatment test (EKG, ECHO, USG) and hospitalization are not neccesary for all patients with a normal examination.