İdiyopatik talipes ekinovaruslu hastalarda serum prolidaz aktivitesi oksidatif ve non oksidatif durumda tedavi izlem sürecinde bir parametre olarak kullanılabilir mi?
Can serum prolidase activity be used as A parameter in the treatment follow-up process in patients with idiopathic talipes equinovarus?
- Tez No: 631379
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmada, idiyopatik talipes ekinovaruslu hastalarda tedavi sürecinde oksidatif ve antioksidatif durumlarda serum prolidaz aktivitesinin takip ve tedavi parametresi olarak kullanılabilirliğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: İleriye dönük olarak planlanan bu çalışma 2018-2020 yılları arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünde Ponseti manipülasyon ve alçılama yöntemi ile tedavi ettiğimiz 33 hasta ve 33 sağlıklı kontrol grubunu içermektedir. Hasta grubundan tedavi başlamadan önce, tedavi sürecinde ve son kontrollerde olmak üzere 3 defa kan alındı, kontrol grubundan 1 defa kan alınarak çalışıldı. Alınan kanlarda serum prolidaz düzeyi, total antioksidan seviye (TAS), total oksidan seviye (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSİ) çalışıldı. Bütün hastalar Ponseti yöntemi ile tedavi edildi ve deformite şiddet skorlaması için Pirani skorlama sistemi kullanıldı. Bulgular: Tedavi başlanmadan önce alınan kanda bakılan serum prolidaz düzeyi, TOS ve OSİ değerleri hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulunurken, TAS düzeyleri kontrol grubuna göre düşük bulundu. Tedavi sürecinde ve deformitede tam düzelme elde edildikten sonra Pirani skorundaki düşüşle beraber serum prolidaz, TOS ve OSİ değerlerinde de kontrol grubuyla uyumlu olacak şekilde düzelme olduğu, TAS değerinde ise kontrol grubuyla uyumlu olacak şekilde yükselme olduğu görüldü. Sonuç: Artmış serum prolidaz aktivitesi, TOS ve OSI ve düşük TAS seviyeleri idiyopatik talipes ekinovarus ile ilişkili olabilir ve bu parametrelerin idiyopatik talipes ekinovaruslu hastalarda izlem için yardımcı araçlar olabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study our aim was to search if prolidase can be used as an oxidative stress parameter for the treatment and follow up period of clubfoot patients. Materials and methods: This prospective study was conducted between October 2018 and Januarry 2020 in the Department of Orthopaedics and Traumatology of Harran University Faculty of Medicine. Thirty three idiopathic clubfoot patients were included into this study. Thirty three healthy infant were used as a control group. All the patients were treated according to Ponseti method. Before the begining of treatment period, after the last cast before Achilles tenotomy and at sixth month follow ups all the patients had been scored with Pirani scoring system and simultaneously we draw blood from all patients. We draw blood from control group once. We studied prolidase, total antioxidant level (TAL), total oxidant level (TOL) and oxidative stress index (OSI). We compared the oxidative status of the patients and control group and we searched the relation of oxidative status and clinical status of the clubfoot patients. Results: Prolidase, TOL and OSI levels were higher and TAL levels are lower significantly in the clubfoot patients. With the treatment process as the deformity was corrected prolidase, TOL and OSI levels decreased and TAL levels increased. Conclusion: Increased levels of prolidase, TOL and OSI may be related with clubfoot. These parameters can be used as a tracking parameter for clubfoot.