Mobbinge maruz kalma ile örgütsel bağlılık ve depresyon arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between mobbing exposure and organizational commitment and depression
- Tez No: 631391
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DENİZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Çalışmanın esas amacı çalışma ve iş hayatında bireylerin maruz kaldıkları mobing ve bunun da kişiler üzerinde yaratmış olduğu etkilerin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda İstanbul ilinde bulunan tekstil sektörü çalışanı 500 çalışanın katılımı ile bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri; kişisel bilgi formu, depresyon ölçeği, örgütsel bağlılık ölçeği ve psikolojik terör ölçeğinden oluşan anket aracılığıyla toplanmış SPSS 24.0 istatistik programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Yöntem: Bu araştırma, tekstil sektörü çalışanları üzerinde maruz kaldıkları mobbing düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkileri değerlendirmeyi amaçlayan ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmış betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ilinde bulunan tekstil firmalarındaki 500 kişi ile 18-45 yaş grubu, okuma yazma bilen kişilerden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak dört bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Birinci bölümde katılımcıların demografik özellikleri, ikinci bölümde katılımcıların depresyon düzeylerini ölçmek için 21 sorudan oluşan“Beck Depresyon Ölçeği,”üçüncü bölümde katılımcıların bağlılık düzeylerini ölçmek için 18 sorudan oluşan“Örgütsel Bağlılık Ölçeği,”dördüncü bölümde katılımcılara 42 sorudan oluşan“Psikolojik Terör Ölçeği”uygulanmıştır. Bulgular: Araştırma sonuçlarına göre çalışanların depresyon düzeyleri algıladıkları psikolojik terör örgütsel bağlılık düzeyleri üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Ayrıca cinsiyet, yerleşim yeri, psikolojik/psikiyatrik durum, psikiyatrik tanı alma durumu, yaş, kurumda çalışma süresi, toplam çalışma süresi, çalışılan bölüm ve konum, eğitim düzeyi, medeni durum ve aylık gelir durumuna göre çalışanların depresyon, algıladıkları psikolojik terör ve örgütsel bağlılık düzeyleri farklılık göstermektedir. Sonuç: Araştırmada elde edilen sonuçlar ışığında, uygulayıcılar ve araştırmacılar için çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Araştırmanın sonuçları psikoloji alanında, depresyon, örgütsel bağlılık ve mobbing ilişkisini bir arada ele alan çalışma olmaması ve değişkenler arasındaki ilişkinin tekstil çalışanları özelinde incelendiğinde herhangi bir çalışmanın olmaması literatüre önemli katkı sağlayacağı ve bu çalışmayı farklı sektörlerde incelemek isteyen araştırmacılara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the relationships between mobbing levels that individuals working in the textile sector are exposed to, their organizational commitment and depression levels. For this purpose, an application was carried out with the participation of 500 textile industry employees in Istanbul. Research data; It was collected through a questionnaire consisting of a personal information form, depression scale, organizational commitment scale and psychological terror scale and analyzed by SPSS 24.0 statistical program. Method: This research is a descriptive study designed according to the relational screening model, which aims to evaluate the relationships between mobbing levels, organizational commitment and depression levels on textile industry workers. The study group of the research consists of 500 people in textile companies in Istanbul and people aged 18-45 who can read and write. A questionnaire consisting of four parts was used as a data collection tool. In the first part, the demographic characteristics of the participants, the“Beck Depression Scale”consisting of 21 questions to measure the depression levels of the participants in the second part, the“Organizational Commitment Scale”consisting of 18 questions to measure the commitment levels of the participants in the third part, and the“Psychological Terrorism Scale”consisting of 42 questions in the fourth part were applied to the participants. The study was conducted with self-reported measurement tools with proven validity and reliability, and the data collected in the study were evaluated collectively, not individually. Findings: According to the results of the research, the depression levels of the employees and the psychological terror they perceive have a negative effect on their organizational commitment levels. In addition, depression, perceived psychological terror and organizational commitment of employees according to gender, place of residence, psychological/psychiatric status, psychiatric diagnosis status, age, working time in the institution, total working time, department and location, education level, marital status and monthly income. levels differ. Conclusion: In light of the results obtained in the study, various suggestions were made for practitioners and researchers. When the results of the research are examined in the field of psychology, the absence of a study that deals with the relationship between depression, organizational commitment, and mobbing, and when the relationship between the variables is explicitly examined for textile workers, it is thought that the absence of any study will make a significant contribution to the literature and will contribute to researchers who want to examine this study in different sectors.