Antrenörlerin mobbinge maruz kalma ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between coaches' exposure to mobbing and organizational commitment levels
  1. Tez No: 888209
  2. Yazar: DUYGU ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sağlıklı bir toplum oluşturulmasında ve sporun toplumumuz için yaşam tarzı haline getirilmesinde büyük rol sahibi olan antrenörlerin çalıştıkları kuruma karşı bağlılık duygularının yüksek olması, ekip arkadaşları ve yöneticileri ile aralarında oluşan duygusal bağları, anlaşma düzeyleri iş performanslarını doğrudan etkilemektedir. Bu bağlamda, yapılan çalışmada antrenörlerin mobbinge maruz kalma düzeyleri ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaç edinilmiştir. Araştırma 2023-2024 yıllarında Trabzon ilinde aktif olarak görev yapan antrenörler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 105'i (%43,3) kadın, 137'si (66,7) erkek toplam 242 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Yapılan araştırmanın veri toplama süreci çerçevesinde Einarsen ve Raknes (1997) tarafından geliştirilmiş olan, Türkçeye çevirisi ise Cemaloğlu (2007) tarafından düzenlenen Negatif Davranışlar Anketi“NAQ (Negative Acts Questionnaire)”, Allen ve Meyer'in (1990) geliştirmiş olduğu ve Arzu Wasti (2000) tarafından Türkçeye uyarlanan“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve beraberinde uzman önderliğinde araştırmacı tarafından belirlenmiş olan sorular çerçevesinde düzenlenen“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır. Gerçekleştirilen çalışma kapsamında elde edilen veri analizleri SPSS 27.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte verilerin çözümlenmesi için“T-Testi ve One Way Anova”testlerinden yararlanılmıştır. Yapılan araştırma bulguları incelendiğinde, antrenörlerin cinsiyet, yaş, eğitim durumu, branş, haftalık çalışma saati ve kurumdaki hizmet yılı değişkenleri ile olumsuz davranışlar anketi ve örgütsel bağlılık ölçeği arasında anlamlı düzeyde farklılık olmadığı görülmüştür. Medeni durum değişkeni ile olumsuz davranışlar anketi puanları arasında anlamlı farklılığın bulunduğu ve bekar antrenörlerin daha fazla mobbinge (yıldırma) davranışlarına maruz kardıkları görülmüştür. Görülen bu farklılık örgütsel bağlılık ölçeği puan sonuçlarında tespit edilmemiştir. Antrenörlerin mesleki hizmet yılı değişkeni ile olumsuz davranışlar anketi puanları arasında anlamlı farklılığın bulunduğu tespit edilmiştir. Elde edilen veriler homojen dağılmadığından dolayı Games-Howell sonuçlarına bakılmış olup, 1 yıldan az ile 15 yıl ve üzeri, 1 ve 5 yıl ile 15 yıl ve üzeri, 6 ve 10 yıl ile 15 yıl ve üzeri hizmet yılları arasında anlamlı düzeyde ilişki olduğu saptanmıştır. Mesleki hizmet yılı değişkeni ve örgütsel bağlılık ölçeği arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The high level of commitment of coaches to the organization they work for, who have a great role in creating a healthy society and making sports a lifestyle for our society, their emotional connections with teammates and managers, and, deal levels directly affect job performance. In this context, it is aimed to examine the relationship between mobbing exposure levels of coaches and organizational commitment levels. The research was carried out on coaches who were active in Trabzon province in 2023-2024. The study consisted of 105'i (43,3) women, 137'si (66,7) men, and a total of 242 volunteers. The research was developed by Einarsen and Raknes (1997) within the framework of the data collection process, while the translation to Turkish is organized by Cemaloglu (2007) Negative Behavior Survey“NAQ (Negative Acts Questionnaire)”,“Organizational Commitment Scale, developed by Allen and Meyerabetin (1990) and adapted to Turkish by Arzu Wasti (2000), and organized within the framework of the questions determined by the researcher under the leadership of the expert ”KISel Information Form. Data analysis obtained within the scope of the study was carried out using SPSS 27.0 program. In this process, T-Testi and One Way Anova tests were used to analyze the data. When the research findings are examined, there is no significant difference between gender, age, education status, branch, weekly working hours and variables of service year in the institution and negative behaviors survey and organizational commitment scale. There was a significant difference between the marital status variable and negative behavior questionnaire scores, and single coaches were found to be exposed to more mobbinge (tear) behaviors. This difference was not determined in the organizational commitment scale score results. It has been determined that there is a significant difference between the occupational service year variable of the trainers and the scores of the negative behaviors questionnaire. The results of Games-Howell were looked at because the data obtained were not uniformly distributed, with results of less than 1 year to 15 years and above, 1 and 5 years to 15 years and above, There was a significant relationship between 6 and 10 years and 15 years and over. There was no statistically significant difference between the occupational service year variable and the organizational commitment scale.