Öğretmenlerin mobbinge maruz kalma düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki Kocaeli ili Gölcük ilçesi örneği
The relationship between teachers' mobbing exposure levels and teachers' organizational commitment Gölcük district of Kocaeli province example
- Tez No: 370169
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE MEHTAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin mobbinge maruz kalma düzeyleri ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasında bir ilişkinin olup olmadığını incelemektir. Öğretmenlerin mobbinge maruz kalma düzeyleri ve örgütsel bağlılık düzeyleri çeşitli demografik değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırma, 2013–2014 eğitim öğretim yılında Kocaeli ili Gölcük ilçesinde bulunan kamuya ait liselerde görev yapan 258 öğretmene uygulanan anket sonuçlarına dayanmaktadır. Araştırma verilerinin toplanması için“Olumsuz Davranışlar Ölçeği”ve“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan veriler IBM SPSS 20 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, öğretmenlerin mobbinge maruz kalma düzeyleri eğitim düzeyi değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterirken; cinsiyet, medeni durum, yaş, bulundukları okuldaki hizmet süresi ve meslekî hizmet süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları yüksek düzeydedir. Öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyleri yaş, eğitim düzeyi, bulundukları okuldaki hizmet süresi ve meslekî hizmet süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterirken; cinsiyet ve medeni durum değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Öğretmenlerin mobbinge maruz kalma düzeyleri ile örgütsel bağlılığın uyum alt boyutu arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde, örgütsel bağlılığın özdeşleşme alt boyutu arasında negatif yönlü ve orta düzeyde, örgütsel bağlılığın içselleştirme alt boyutu arasında negatif yönlü ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to investigate whether there is a correlation between teachers' mobbing exposure levels and organizational commitment levels. Teachers' mobbing exposure levels and organizational commitment levels were examined in terms of varied demographic variables. The research is based on the results of questionnaire administered on 258 teachers who served at official high schools from Gölcük district of Kocaeli province on 2013-2014 academic year.“Negative Acts Questionnaire”and“Organizational Commitment Scale”were applied to collect data of research. The data that gathered from research were analyzed with IBM SPSS 20 programme. According to the results that acquired from research; teachers' mobbing exposure levels varies significantly according to education level variable; but there is not significant variety at gender, marital status, age, working time in the school they work and professional service period variable. Teachers' organizational commitment levels are high. Teachers' organizational commitment levels varies significantly according to age, education level, working time in the school they work and professional service period variable; but there is not significant variety at gender and marital status variable. There is a positive and medium level significant relation between teachers' mobbing exposure levels and coherence sublevel of organizational commitment, negative and medium level significant relation between teachers' mobbing exposure levels and identification sublevel of organizational commitment, negative and low level significant relation between teachers' mobbing exposure levels and internalization sublevel of organizational commitment.