Sağlık hizmetlerinin dönüşümü ve gelişimine check up kapsamında uygulanan göğüs filminin etkisi
The effect of chest film applied within the scope of check up on the transformation and development of health services
  1. Tez No: 631403
  2. Yazar: AHMET İNAN GÜLDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK EREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yapılan bu çalışmada sağlık hizmetlerinin gelişimi ve dönüşümü incelenmiş ve son dönemlerde check-up kapsamında uygulanmakta olan göğüs filminin yeri ve etkisi araştırılmıştır. Karma sağlık sisteminin olduğu günümüz Türkiye'sinde birçok özel sağlık kuruluşunda, devlet hastanelerinde ve eğitim araştırma üniversitelerinde rutin göğüs filmi uygulanmaktadır. Son dönemlerde de özel sağlık kuruluşlarında check-up kapsamında standart olarak her yaş grubundan insana göğüs filmi uygulaması yapılmaktadır. İnceleme özel bir hastane olan Acıbadem Fulya Hastanesi'nde 2018 yılında yapılmış bütün check-up hastalarının göğüs filmi raporlarının incelenip, verilerin yaş gruplarına göre sınıflandırılıp, bulgu saptanan (minör, majör) ve bulgu saptanmayan olarak analizler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma örneklemini 18-39, 40-64, 65 yaş ve üstü olarak gruplandırdığımız bu çalışmada toplam 2139 göğüs filmi raporlarının incelenmesi ve değerlendirilmesi sonucu oluşturulmuştur. Yaş grupları içerisinde göğüs filminin analizlerinin de değerlendirileceği betimsel bir çalışma olan bu araştırma, sağlık hizmetlerinin dönüşümü ve gelişimi içerisinde sürece katkı sağlama amaçlıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, quality of health services and their transformation in Turkey were examined to find out the necessity of chest X-ray that is routinely used within check-ups as part of preventive healthcare services. In today's hybrid healthcare system in Turkey, routine chest X-rays are quite common in private health institutions, state hospitals and educational research universities. Novadays, as part of check-ups in private health institutions, it became almost a default practise to apply chest X-rays to all age groups. In this examination, chest image reports of all check-up patients performed in 2018 In Acıbadem Fulya Private Hospital were looked at and the data were classified according to age groups which then used to drive conclusion for the findings(minor, major. The total sample number of chest image reports for age groups 18-39, 40-64, 65 years and above in this examination was 2139. This study which also includes the analysis of the chest images aims to to contribute to the transformation and development of health services.