Mikro iklim verilerinin yüzer güneş enerji santrali üretimine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of micro climate data on floating solar power plant production
  1. Tez No: 631439
  2. Yazar: YALÇIN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Enerjiye olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Fosil yakıtların sınırlı ve çevreye zararlı olması nedeniyle yenilebilir enerji kullanımının önemi artmıştır. Fotovoltaik (FV) sistemler hem temiz ve yenilenebilir enerji kaynağı olması hem de ömürlerinin uzun olması sayesinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmış ayrıca verimliliklerinin arttırılmasına yönelik çalışmalar da hızlanmıştır. Dünya'da kurulan Güneş enerji santralleri (GES) ağırlıklı olarak boş arazilere yapılmaktadır. Fakat arazi değerlerinin yükselmesi, ülke nüfuslarının giderek artması, küçük yüz ölçümüne sahip ülkelerde bu santrallerin önemli yerler kaplaması ve ihtiyacın her geçen gün artması farklı arayışlara yönelmeleri de beraberinde getirmiştir. Bu arayışlar neticesinde uygulanmaya başlanan su kaynakları üzerine fotovoltaik sistemlerin kurulması; su buharlaşmasını engellemesi, doğal bir soğutma sağlaması, suda yaşayan canlılara katkı sağlaması v.b. gibi avantajları sayesinde tercih sebebi olmuştur. Dünya'daki en büyük örneği Çin'in Anhui eyaletindeki Huainan kentinde bulunan 150 MW tesistir. Türkiye de ise ilk şebekeye bağlı Yüzer GES 2017 yılında Büyükçekmece gölünün üstüne kurulmuştur. Bu tez çalışmasında 260 Wp çıkış gücü bulunan FV panellerin Büyükçekmece gölü üzerine kurulumu anlatılmış ve bu bölgedeki mikro iklim verilerinin FV panellerin üretimine etkileri deneysel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for energy is increasing day by day. Since fossil fuels are limited and harmful to the environment, the use of renewable energy has increased. Photovoltaic systems have become widely used thanks to both being a clean and renewable energy source and long life span, and accelerating the efforts to increase their efficiency. Solar power plants established in the world are mainly built on empty land. However, the increase in land values, the increasing population of the country, the power of these plants in small countries with a small face size and the need to increase day by day with the need to increase the need for different searches. As a result of these searches, the establishment of photovoltaic systems on water resources; preventing water evaporation, providing natural cooling, contributing to the creatures living in the water, etc. has been preferred due to such advantages. The largest example in the world is the 150 MW plant located in Huainan, Anhui Province, China. Floating solar power plant connected to the first network in Turkey was founded in 2017 on top of Büyükçekmece lake. In this thesis, the installation of PV panels with 260 Watt output power on Büyükçekmece lake is explained and the effects of microclimate data on the production of PV panels are experimentally investigated.