Ekip kaynak yönetimi yaklaşımıyla uçuş emniyeti ve kokpit uygulaması
Flight safety and cockpit application with crew resource management approach
- Tez No: 631438
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı havayolu işletmelerinde EKY uygulamalarının uçuş emniyeti açısından yerli kokpit ekibi üyeleri üzerindeki etkisinin ortaya konmasıdır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de çalışan 394 yerli pilot ile anket uygulaması yapılmıştır. Veriler Sosyo-Demografik Form, Ekip Kaynak Yönetimi Ölçeği ve Emniyet Uygulamaları Ölçeği'nden oluşan anket formuyla toplanmış ve SPSS programında analiz edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda ekip kaynak yönetiminin emniyet uygulamaları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca ekip kaynak yönetiminin katılımcıların yaşlarına ve toplam uçuş sürelerine göre, emniyet uygulamalarının ise katılımcıların yaşlarına göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of CRM practices on domestic cockpit crew members in terms of flight safety in airline operations. For this purpose, a survey was conducted with 394 domestic pilots employed in Turkey. The data were collected with a questionnaire consisting of Socio-Demographic Form, Crew Resource Management Scale and Safety Practices Scale and analyzed in the SPSS program. As a result of the research, it has been observed that crew resource management has a statistically significant and positive effect on safety practices. In addition, it was concluded that team resource management differs related to the ages and total flight times of the participants, and safety practices differ related to the ages of the participants.