Örgütsel özdeşleşme, yenilikçi davranış ve kariyer hedefi ilişkisi üzerinde bir araştırma
A research on the relationship of organizational identification, innovative behavior and career goal
- Tez No: 631508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER CİHAN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Üniversite öğrencilerinde örgütsel özdeşleşme tutumu, yenilikçi davranışı tutumu ve kariyer hedefi arasındaki ilişkinin farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymak bu çalışmanın genel amacı olarak belirlenmiş ve bu üç değişken arasındaki korelasyon ölçülmeye çalışılmıştır. Verilerin analizinde hipotezler için; bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi yapılmış ayrıca korelasyon analizine başvurulmuştur. Araştırmada, Scott ve Bruce (1994) tarafından geliştirilen tek faktörlü 6 soruluk yenilikçi davranış ölçeği, Mael ve Ashforth (1992) tarafından geliştirilen tek faktörlü 6 soruluk örgütsel özdeşleşme ölçeği, O'Brien ve arkadaşları tarafından (1996) hazırlanan tek faktörlü 24 soruluk kariyer hedefi ölçeği kullanılmıştır. Katılımcılara ek olarak, Holland (1997) tarafından geliştirilen altı kişilik tipi sınıflandırma sorusu da yöneltilmiştir. İstanbul ilinde, bir vakıf yükseköğretim kurumunda öğrenim gören lisans öğrencilerine yönelik yapılmış olan anket sorularına verilen cevaplar ışığında; öğrencilerin örgütsel özdeşleşme tutumu, yenilikçi davranış tutumu ve kariyer hedefleri ortalamalarıyla demografik bilgilerinin ortalamaları arasında çok büyük farklılıklar ortaya çıkmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It was determined as the general aim of this study to reveal whether the relationship between organizational identification attitude, innovative behavior attitude and career goal in university students differed, and the correlation between these three variables was tried to be measured. For hypotheses in the analysis of data; independent sample t-test, one-way analysis of variance was performed and correlation analysis was applied.In the research, one-factor, 6-question innovative behavior scale developed by Scott and Bruce (1994), one-factor 6-question organizational identification scale developed by Mael and Ashforth (1992), and one-factor, 24-item career goal scale developed by O'Brien et al. (1996). scale was used. In addition to the participants, six personality type classification questions developed by Holland (1997) were also asked. In the light of the answers given to the survey questions made for undergraduate students studying at a foundation higher education institution in Istanbul; It has been determined that there is no great difference between the averages of students' organizational identification attitude, innovative behavior attitude and career goals and the average of their demographic information.