Pop art akımının tekstil ve günümüz modasına etkisi: Ev tekstili örneği
The effect of Pop Art movement on textile and today's fashion: Home textile sample
  1. Tez No: 631509
  2. Yazar: ÖZLEM TOPAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. HAMDİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sanat dallarındaki değişiklikler her dönem modayı bir yönüyle etkilemiş, sanatçılar ve tasarımcılar yeni yöntemler geliştirerek endüstri toplumuna adapte olmuşlardır. Tüketici pazarlaması ve popüler kültür imajından ilham alan Pop Art akımı da, başından beri moda dünyasıyla bağlantı kurmayı hedeflemiş ve ortaya çıktığı yıllardan günümüze kadar tekstil modası üzerinde fazlasıyla etkili olmuştur. Bu çalışmanın amacı, 1960'lı yıllarda ortaya çıkan Pop Art akımını incelemek; bu akımın amacı, içeriği ve etkisi üzerinde durularak, tekstil tasarımı ile kurduğu ilişkiyi araştırmaktır. Bu kapsamda, çalışmada öncelikle Pop Art akımı incelenerek akımın sanatçılarından bahsedilmiş, kısaca tekstil ve moda tarihine değinilerek moda ve sanat ilişkisi incelenmiştir. Devamında Pop Art'ın tekstil modasına yansımaları araştırılmış, çıkış noktasından günümüze kadar tekstil modası üzerinde etkisinin ne kadar devam ettiği ve nasıl geliştiği incelenerek, Pop Art akımının etkisindeki tasarımcı ve markaların koleksiyonları, tasarım, renk, detay, baskı ve desen unsurları doğrultusunda değerlendirilmiştir. Son olarak, bu değerlendirmeler ve araştırmalar doğrultusunda ev tekstili alanı detaylandırılmış ve bu kategoride örnek tasarımlarda sunulmuştur. Araştırma sürecinde çeşitli görsel ve yazılı kaynaklardan faydalanılmış, konu ile ilgili kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Changes in the branches of art have affected fashion in some way every period, and artists and designers have adapted to the industrial society by developing new methods. Inspired by consumer marketing and popular culture image, pop art movement has also aimed to connect with the fashion world from the very beginning and has been very influential in textile fashion since its emergence. The aim of this study is to examine the Pop Art movement that emerged in the 1960s; The purpose of this movement is to investigate its relationship with textile design by focusing on its content and effect. In this context, the pop art movement was first examined in the study and the artists of the movement were mentioned, and the relationship between fashion and art was examined by briefly mentioning the history of textiles and fashion. Afterwards, Pop art's reflection on textile fashion were investigated, by examining how its influence on textile fashion continued from its starting point until today and how it was developed, Collections of designers and brands which are under the influence of Pop art movement were evaluated in line with the factors of design, color, detail, printing and pattern. Finally, in line with these evaluations and researches, the field of home textiles is detailed and presented in sample designs in this category. During the research process, a variety of visual and written sources were used and a relevant comprehensive literature review was conducted.