Ögütsel bağlılık ve örgütsel sinizm arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik bir araştırma
A research study about the relation between organizational loyalty and organizational sinizm
  1. Tez No: 631531
  2. Yazar: GÖZDE HAVVA BOZBOĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA AYDIN GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık kavramı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma perakende hazır giyim sektöründe çalışmakta olan bireylerin katılımı ile gerçekleştirilmiş olup, ölçek madde sayısı üzerinden yeterliliği hesaplanmıştır. Kolayda örneklem yöntemi kapsamında 386 kişiye ulaşılmış ve analizler yapılmıştır. Araştırmada anket formu aracılığıyla veriler toplanmıştır. Anket formu demografik özelliklere yönelik sorulardan Örgütsel Sinizm Ölçeğinden ve Örgütsel Bağlılık Ölçeğinden oluşmaktadır. Araştırmada veri analizi SPSS 21 paket programında yapılmıştır. Verilerin analiz edilmesinde tanımlayıcı istatistiklerden, t testi, ANOVA testi ve Pearson Korelasyon testinden faydalanılmıştır. Buna göre tüm alt boyutlar arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki mevcuttur. Örgütsel bağlılık ve örgütsel sinizm alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between organizational cynicism and organizational commitment. Descriptive survey model was used in the research. The research was carried out with the participation of individuals working in the retail sector, and the adequacy was calculated based on the number of scale items. Within the scope of the convenience sampling method, 386 people were reached and analyzed. In the research, data were collected through a questionnaire form. The questionnaire form consists of questions about demographic characteristics, Organizational Cynicism Scale and Organizational Commitment Scale. Data analysis in the research was done in SPSS 21 package program. Descriptive statistics, t-test, ANOVA test and Pearson Correlation test were used to analyze the data. Accordingly, there is a statistically significant relationship between all sub-dimensions. It was determined that there is a statistically significant and negative relationship between organizational commitment and organizational cynicism sub-dimensions.