Türkiye'de denizyolu konteyner taşımacılığının küresel rekabet gücü açısından incelenmesi
Investigation of global competitiveness of sea container transport in Turkey
  1. Tez No: 631545
  2. Yazar: SONAY KILIÇKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT DALYANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Küreselleşme ile birlikte dünyada artan pazar gereksinimi ile birlikte taşımacılık modlarına olan ihtiyaç günden güne artmıştır. Özellikle ülkemizin stratejik konumu yönünden denizyolu taşımacılığı son derece önemlidir. Konteyner taşımacılığı ve konteyner liman endüstrilerindeki yükseliş denizcilik sektöründe gelişmeleri beraberinde getirmiştir. Rekabetin artışıyla da konteyner limanlarının veya terminallerinin performans analizleri sektörün geleceği açısından büyük önem arz etmektedir. Araştırmada Türkiye'de denizyolu konteyner taşımacılığının küresel rekabet gücü açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla denizyolu konteyner taşımacılığının mevcut durum analizi (SWOT) yapılarak neler yapılabileceği üzerinde önerilerde bulunulmuştur. Çalışma sonucunda yapılan SWOT analizi sonucunda ülkemizin denizyolu konteyner taşımacılığındaki konumu belirlenmiştir. Sonrasında ise denizyolu konteyner taşımacılığına yönelik stratejik ve politik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With globalization the world has increased along with the increasing market need for day to day needs for transportation modes. Especially in terms of the strategic position of our country, maritime transport is extremely important. Especially in terms of the strategic position of our country, sea transportation is extremely important. The rise in container transport and container port industries has brought about improvements in the maritime sector. With the increase in competition, the performance analysis of container ports or terminals is of great importance for the future of the sector. In the study, the maritime container transport in Turkey aimed to investigate in terms of global competitiveness. For this purpose, the current situation analysis (SWOT) of the sea container transportation has been made and suggestions have been made on what can be done. As a result of the study, the position of our country in sea container transportation was determined by SWOT analysis. Subsequently, strategic and political recommendations were made for maritime container transport.