Grafik tasarım ile görsel sanat disiplinleri arasındaki ilişki ve yeni yaklaşımlar
The relationship between graphic design and visual art disciplines and new approaches
  1. Tez No: 631601
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Disiplinlerarasılık çeşitli disiplinlerden elde edilen bilgi, veri, teknikler, araçlar, bakış açıları, kavramlar ve kuramları bütünleştirmeye, anlamlandırmaya yönelik bir çalışma biçimi olarak tanımlanmaktadır. Sanat alanı içerisinde ise disiplinler arası kavram ele alındığında iki farklı eğilimin varlığından söz etmek mümkündür. Bu eğilimlerden ilki, sanat disiplinlerinin kendi aralarında var olan etkileşim ve ilişkisi, diğeri de sanat kavramının bilimsel ve teknolojik alanlardaki disiplinlerle arasındaki etkileşimidir. Grafik tasarımda en temel amaç olan mesaj iletmek görevini yerine getirmek için farklı mecralar kullanarak birçok sanat/tasarım dalıyla disiplinler arası ilişki içine girme gerekliliğindedir. Tarihsel süreç içerisinde grafik tasarım; resim, heykel, mimari ve fotoğraf gibi alanla bilgi ve teknik alışverişi yaparak birbirlerini etkilemişlerdir. Günümüzde hedefine ulaşmış başarılı bir grafik tasarım materyallerinin sadece tasarıma yakın olan disiplinlerle ilişki içine girmediğini, artık teknoloji ile multidisipliner etkileşim kurduğunu ifade etmek gereklidir. Kodlamadan yapay zekaya, arttırılmış gerçeklikten üç boyutlu yazıcılara kadar birçok teknolojik gelişmeyle işlevsel ve estetiksel olarak etkileşim içerisindedir. Bu çalışmada grafik tasarımın gelinen son noktada nasıl bir disiplinler arası ilişki içinde olduğu en güncel örneklerle anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Interdisciplinarity is defined as a kind of study that interprets and unifies information, data, techniques, channels, perspectives, concepts, and theories obtained from several disciplines. When taking into account interdisciplinary concepts in the field of art, two different tendencies could be mentioned. When the first one is interaction and relation between art disciplinaries, the other one is interaction between art notion and disciplines in the scientific and technological fields. To fulfill the task of conveying the message, which is the main purpose in graphic design, it is necessary to enter interdisciplinary relationships with many branches of art / design by using different media. In the historical process, graphical design, and some fields such as painting, sculpture, architecture, and photography affected each other by exchanging information and techniques. Nowadays, it needs to express that a successful graphical design product, that has reached to its aim, is not only in relation with disciplines being close to design, but also makes multidisciplinary interaction. Graphical design is in functional and aesthetical interaction with several technological developments from encoding to artificial intelligence and from augmented reality to dimensional printers. In this study, it has been tried to explain how graphic design is in an interdisciplinary relationship with the most recent examples.