Reklam sektöründe ilüstrasyon ve fotoğraf kullanımının, tasarım çözümlemelerinde gerekliliği ve nedenleri
The necessity and reason for the use of illustration and photography in design analyses for advertising (business)
- Tez No: 186425
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMA ILGAZ TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZETBir iletişim biçimi olarak reklam, mesajlarını aktarmada görsel iletişim öğeleri olanilüstrasyon ve fotoğraftan yararlanır. Her gün sayısız mesaj bombardımanına maruzkalan hedef kitlenin kendi mesajını algılaması için bu zorunludur. Ancak reklamiletişiminde farklılaşmak için kullanılan yolların bilinçli ve doğru bir biçimdesaptanması, mesajın doğru bir biçimde iletilebilmesi gerekir.Reklam iletişiminde mesaj aktarma aracı olarak kullanılan illüstrasyon ve fotoğraf,temelde aynı amaca hizmet eden görsel anlatım kanallarıdır. İllüstrasyon ile fotoğrafınicadından sonra, tarihi süreç içinde bu iki sanat dalı sürekli etkileşim içinde olmuşlardır.Bundan dolayı bu iki sanat dalını birbirinden ayırmak ve birinin diğerine etkisinianlatarak genellemeye gitmek doğru olmayacaktır. Bu nedenle her iki sanat dalınıbirlikte incelediğimiz kadar, gerektiğinde ayrı ayrı da incelememiz gerekmektedir.İllüstrasyon ile fotoğraf arasındaki ilişki, fotoğrafın henüz bulunmadığı CameraObscura dönemine kadar uzanır. Çünkü ileride bulunacak olan fotoğraf, CameraObscurayı temel araç olarak kullanacaktır.Fotoğraf tekniğindeki her gelişme görsel sanatlarla ilgili endişelerin dile gelmesinesebep olmuştur. Her yeni gelişmeden sonra, kimi sanat çevreleri, illüstrasyonunkameraya olan üstünlüğünü dile getirmiştir. Nitekim fotoğrafın icadı bazı illüstratörlerifarklı yaklaşımlara ve anlayış değişikliklerine yöneltmiştir..Fotoğrafın ilk çıkışından sonra dengeler yavaş yavaş oturmaya başlamış, illüstrasyonfotoğraf karşısındaki hak ettiği konumu tekrar kazanmaya başlamıştır. Günümüzdefotoğraf ve illüstrasyon birbirini tamamlayan unsurlar olarak görülmektedir.Fotoğraf ve illüstrasyonu ayrı ayrı uygulamak mümkün olmakla birlikte, birbirinitamamlayıcı şekilde kullanmak giderek daha çok tercih edilen bir yol olmaktadır.Fotoğraf gerçekçi çözümlemeler üretmesi ile muazzam bir kaynaktır. İllüstrasyon ise biryorumdur, imajı daha mizahileştirmesi, sanatsallaştırması ile vazgeçilemeyecek biruğraş alanıdır. Ayrıca illüstrasyon uygulamaları, sanatsal gerçekliklerinin yanında, birIfotoğrafa ek katkıda bulunmaları ile de değerlik kazanır. Örneğin bir fotoğraf üzerindedaha gerçekçi bir etki yakalayabilmek için birden fazla fotoğraf bir araya getirilmekte,fotoğraflara rötuşlar ve illüstratif müdahaleler yapılabilmektedir.Işığın değişen etkileri ve nesnelerin görünüşlerinin ışık ile sürekli değişikliğe uğradığıgerçeği fotoğraf sayesinde ortaya çıkmıştır. Işığın değişen etkileri, hava perspektifi veışığın rengi fotoğrafçıların görsel elemanıdır.İkisi de farklı disiplinler olarak değerlendirilse de, illüstrasyon da fotoğrafta görseliletişimin doğru ve etkili bir biçimde gerçekleşmesi için çalışırlar. Sadece üretimşekillerinde bir takım farklar söz konusudur. Temelde aynı amaca hizmet ettiklerindendolayı illüstrasyon ile fotoğraf arasındaki ilişki hep iç içe olmuştur. Birbirlerine rakipgibi görünseler de, birbirlerinden beslenmişlerdir.Teknolojik olanakların artışı ile de fotoğraf ve illüstrasyon birbirine daha fazlayakınlaşmıştır. Günümüzde çekilen hiç bir reklam fotoğrafı, bilgisayar üzerinde çeşitliişlemlerden geçmeden tasarıma dahil olmamaktadır. Kimi zaman tasarımcılar, hedefkitleyi yakalamada, amaçladıkları sonuca ulaşabilmek için, çekilen fotoğrafları işleyerekneredeyse illüstrasyon haline getirmektedirler. İllüstratörler de, istedikleri etkiyiverebilmek için fotoğraflardan büyük ölçüde yararlanmaya devam etmektedirler.Kısaca fotoğraf ve illüstrasyon, görsel iletişimin her alanında olduğu gibi reklamiletişiminin de vazgeçilmezleridirler. Reklam mesajını hedef kitleye en fark edilir,anlaşılır ve ikna edici bir biçimde iletebilmek için birbirlerinden bağımsız ya dabirbirlerini tamamlayarak, ancak mutlaka birbirlerini etkileyerek kullanılmaya devametmektedirler.II
Özet (Çeviri)
SUMMARYAs a communication tool, advertising uses photography and illustration which arevisual communication elements. These elements are essential for the targetaudience?s perception of the message given, for these people are exposed tocountless messages everyday. However, it is also very important to determine themethods of differentiation in advertising communication in an academic, proper wayin order to be able to communicate the message properly.Photography and illustration which are used as message delivering tools inadvertising communications, are two art branches usually discussed apart from eachother. After photography has invented, these two branches have always been ininteraction. For this reason, it wouldn?t be right to seperate them and generalize thesubject by explaining one?s effects on the other. Therefore as well as analyzing themtogether, we should be discussing photography and illustration one at a time whenneeded.The relation between illustration and photography goes back to the Camera Obscuraperiod, when photography hasn?t been invented yet. Because photography, whichwas going to be invented soon, was going to use Camera Obscura as its main tool.Every progress in photographic technology has been a reason for new concerns toarise. After each progress, art community has implied on true superiority ofillustration versus camera. Indeed, invention of photography has made illustrators?job much more difficult. Infact some illustrators has switched sides and startedpractising photography. They were supressed under the severe domination ofphotography.After the primary period of the invention, slowly two sides have started to stabilizeand illustration has started to regain the position it deserves towards photography.Today, photography and illustration are considered as supplemental elements. And, itis quite certain that it will remain this way.As it is possible to apply photography and illustration each independently, it?sobvious that it?s a wiser way to use them as supplementary elements. ThusIIIphotography being a magnificent source to create realistic images, illustration has theability to add an artistic, humouristic flavour to a visual subject. Therefore it is anessential profession. Besides, as well as their artistic realization, illustration practicesbecome worthy by adding extra values to a photograph. For instance, in order tomaintain a more realistic color balance in a photograph, illustrations and retouchescan be used.Photography has showed the illustrators, who reflect what they think instead of whatthey see, that the reality is different than what they think. The truth about light?schanging effects and continuous change in the perception of objects according to thelight are exposed through photography. Light?s changing effects, perspective and thecolor of light are a photographer?s main visual elements. Photography doesn?tconcentrate on details as illustration does. It just captures the moment.However illustration goes into the details, follows the details. As it goes more intodepth with the details, it achieves more realistic images. So that, it can evenovercome photography?s reality. The art of illustration focuses on an object?s details.It feels the urge to picture it to the slightest details.Though they are considered different disciplines, illustration aims the same objectivewith photography. They only differ in production. Because they share the sameobjective fundementally, the relation between illustration and photography hasalways been in unison. Altough they may seem as competitors, they have helpedeach other?s improvement.With increasing technologic possibilities, photography and illustration has got closerto each other than ever before. Today no advertising photography can become adesign element, without being digitally reprocessed. Sometimes, to reach the targetaudience or to achieve the results they?ve been looking for, designers reprocess thephotographs in such a way that, they turn them into almost illustrations. Andillustrators keep on benefiting from photography, for their work to be moreeffective.In short, as in all areas of visual communication, photography and illustration areessential in advertising communications. They keep on being used to communicatethe advertising message to the target audience in the most effective, easilyIVcomprehensive and convincing way possible; together, supplemental or seperately,but certainly influencing one and other.V