Non-spesifik bel ağrılı bireylerde diyafram yorgunluğunun denge ve postüral kontrol üzerine etkisinin incelenmesi
To examine effects of fatigue of diaphragm on postural control and balance with individuals who have non-spesific low back pain
- Tez No: 631609
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL ÖZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Non-spesifik bel ağrılı bireylerde diyafram yorgunluğunun denge ve postüral kontrol üzerine etkisini incelemek amaçlandı. Yöntem: 18-25 yaş aralığında, non-spesifik bel ağrısı (NSBA) olan 30 ve bel ağrısı olmayan 30, toplamda 60 üniversite öğrencisi değerlendirmeye alındı. Bireylerin Maksimum İnspiratuar Basınç (MİP) ve Maksimum Ekspiratuar Basınç (MEP) ölçümleri yapıldı. Daha sonra kişilerin postüral kontrol ve dengelerini ölçmek için kişilere; fonksiyonel uzanma testi, ağırlıkla fonksiyonel uzanma testi, lateral bridge testi, Biering Sorensen testi, berg denge testi, Y denge testi ve stabilizer testi yapıldı. Sonrasında kişilerin MİP değerlerinin %60'ı alınarak solunum kas egzersiz cihazı olan solunum kası egzersiz cihazında bu değer ayarlandı ve kişilerin bu değerdeki dirence karşı soluk alıp-vermeleri istendi. Cihaz ile soluk alıp-verme süreleri kişilerin diyafram kas enduransı değerini belirlememizi sağladı ve bu süre saniye (sn) cinsinden kayıt edildi. Ayrıca bu yöntem ile diyafram kasında yorgunluk meydana getirildi. Diyafram yorgunluğunun hemen ardından katılımcıların MIP ve MEP değerlerindeki değişimin gözlemlenmesi için bu değerler tekrar ölçüldü. Diyafram yorgunluğu sonrası fonksiyonel uzanma testi, ağırlıkla fonksiyonel uzanma testi, lateral bridge testi, Biering Sorensen testi, berg denge testi, Y denge testi, stabilizer testi, tekrarlanıp aradaki değişime bakıldı. Non-spesifik bel ağrılı bireylerin ağrılarını değerlendirmek amacıyla McGill-Melzack Ağrı Anketi uygulandı. Kişilerin fiziksel aktivite seviyelerini belirlemek amacıyla; Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (IPAQ) ve postürlerini değerlendirmek için Corbin Postür Analizi yapıldı. Ayrıca kişilerin üst ekstremite, gövde ve alt ekstremitelerinde esneklik, kas kısalık, kas kuvveti değerlendirmeleri yapıldı. Bulgular: NSBAlı bireylerin ve bel ağrısı olmayan bireylerin sigara kullanım sonuçlarına bakıldığında NSBAlı bireylerin sigara kullanım oranları daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to examine effects of fatigue of diaphragm or balance and control of posture with individuals who have non-spesific low back pain (NSLBP). Material and Method: 30 university students who have non-spesific low back pain (NSLBP) and 30 university students who have not a backhace, totally 60 university students between ages of 18-25 are evaluated. Measurements for Maximal Inspiratory Pressure (MIP) and Maximal Expiratory Pressure (MEP) of those individuals are performed subequently to measure postural control and balance of those individuals; functional Reach Test, functional Reach Test with a Load, The Side bridge test, Biering Sorensen Test, Berg Balance Scale, Y Balance Test and Stabilizer test are performed on thoe individuals. In the sequel, %60 of MIP values of those individuals is calculated and this result is arrenged on breathing muscle exercise device , a device for respiration and muscle exercise, and inviduals are asked for breathing against the resistance at device. The time for breathing with device provided us to determine the fatigue of diaphragm endurance and that time was recorded in seconds. Additionaly fatigue of diaphragm is created by this technique method. MIP and MEP values of participants are remeasured to observe the changes in these values immedrately after fatigue of diaphragm. Functioral reach Test, Functioral Reach Test with a Load , The Side Bridge. Test, Biering Sorensen Test, Berg Balance Scale, Y balance Test and Stabilizer Test are reapplied after fatigue of diaphragm and looked for changes between them. McGill- Melzack Pain Questionnaire was conductred to evaluate the pain of indivituals with NSLBP. International Physical activity Questionnaire Short Form (IPAQ) was applied to determine physical activity fevels and Corbin Posture Analysis was performed to evaulate postures of participants. Moreover, flexibility, muscle shortness and muscle strength of upper limb, trunk and power limb of participants are evaluated. Results: When the results of smoking usage examind for both indirruals who have NSLBP and who do not have, smoking usage of individuals with NSLBP was found higher.