Finansal risklerin firma değerleri üzerinde etkileri ve Türk bankacılık sektöründe bir uygulama
The effects of financial risks on firm values and an application in Turkish banking industry
- Tez No: 631610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ülke ekonomilerinin ve küresel ekonominin etkin işleyişi ve gelişmesi bankacılık sektörünün başarılı ve güçlü olmasına sıkıca bağlıdır. Türkiye'de yaşanan 2001 ekonomik krizi ve küresel çapta yaşanan 2008 ekonomik krizi bankacılık sektörü kaynaklı krizlerdir. Politika yapıcılar yaşanan bu krizlerin ardından finansal sistemin işleyişini yeniden düzenlemek ve bankaları güçlendirmek için çeşitli adımlar atmışlardır. Bankaların güçlü finansal yapılara sahip olması ve değerlerinin artması hem küresel ekonominin hem de ülke ekonomilerinin istikrarlı büyümeleri için hayati önem arz etmektedir. Bu çalışmada, bankalar tarafından dikkate alınan en önemli finansal risk çeşitlerinin banka değerleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Türkiye finansal sistemine yön veren finansal kurumlar arasından seçilen, Borsa İstanbul'da işlem gören ve çalışma için anlamlı sonuçlar oluşturacağı değerlendirilen 7 adet bankanın 2010-2019 yılları arasındaki finansal verileri kullanılarak bu veriler panel veri analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Bağımlı değişken olarak söz konusu 7 bankanın piyasa değeri/defter değeri (PD/DD) oranları kullanılmıştır. Bağımsız değişken olarak ise bu bankaların karşı karşıya kaldığı kur riski, faiz oranı riski ve likidite riski değişkenleri kullanılmıştır. Bu çalışmayı özgün kılan, farklı değerleme dinamikleri olan ve finansal risklerin etkilerine en fazla maruz kalan bankacılık sektöründe finansal risk çeşitlerinin firma değerleri üzerindeki etkisini araştıran ilk çalışma olmasıdır. Çalışma kapsamında yapılan analizler, çalışmada kullanılan bağımsız değişkenler olan kur riski, faiz oranı riski ve likidite riskinin bankaların piyasa değeri/defter değeri oranlarıyla anlamlı ve negatif yönde ilişkiye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Effective operation and development of national economies and global economy is strictly attached to success and strength of banking sector. Turkey's 2001 economic crisis and 2008 global economic crisis is derived from banking sector's failure. Policymakers have taken various measures to re-regulate operating of financial system and to strengthen the banks. Banks' having strong financial structures and enjoying increase in the values has vital impact on sustainable growth of both national economies and global economy. In this study, effects of financial risk types which are mostly considered by banks on bank's values have been searched. Financial data between 2010-2019 of 7 banks selected among the financial institutions that direct the financial system of Turkey, traded on BIST and evaluated to create meaningful results for the study were taken and these data were analyzed by panel data analysis method. Market value / book value (MV / BV) ratios of these 7 banks were used as dependent variables. the variables such as currency risk, interest rate risk and liquidity risk faced by these banks are used as independent variables. What makes this study unique is that it is the first study to search the effects of financial risk types on firm values in the banking sector, which has different valuation dynamics and is most exposed to the effects of financial risks. The analysis conducted within the scope of the study showed that the three independent variables, currency risk, interest rate risk and liquidity risk, have a significant and negative relationship with the market value / book value ratios of the banks.