Kadınlarda Pilates-mat egzersizlerinin psikolojik sağlık üzerine etkisi
The psychological health effects of Pilates-mat exercises on women
- Tez No: 631637
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı pilates-mat egzersizlerinin kadınların psikolojik sağlıkları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Genel olarak, egzersizin insanların fiziksel ve psikolojik sağlıklarına olumlu etkisi olduğu literatür araştırmalarında görülmektedir.Pilates-mat egzersizlerinin kadınlarda depresyon ve anksiyeteyi azaltırken yaşam doyumunu artıran, stresle mücadelede destekleyici bir fiziksel egzersiz aktivitesi olarak kullanılabileceğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmaya deney (n=15) ve kontrol (n=15) grubu olmak üzere toplam 30 kadın katılmıştır. Araştırmada deney grubunda bulunan kadınlara 6 hafta boyunca haftada 3 gün ve günde 1 saat olmak üzere toplam 18 seans pilates egzersiz programı uygulanmıştır. Bu süreçte kontrol grubunda yer alan kadınlar herhangi bir bedensel etkinliğe katılmamıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde“Beck Anksiyete Ölçeği”,“Beck Depresyon Envanteri”ve“Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler bağımlı ve bağımsız örneklemler t-testleriyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of pilates – mat exercises on psychological health of women. It could be seen that bodily exercises have positive physical and psychological effects on human health. The aim is to prove that Pilates-mat exercises could be used for women as physical exercise activities to reduce depression and anxiety, to increase the satisfaction of life and to support coping against stress. 30 women participated this research as test (n=15) and control (n=15) group. Totally 18 sessions of pilates exercise programme which is an hour / three days a week during six weeks period have been applied to women, who were in the test group of this investigation. Meanwhile the women who were in the control group did not join any physical activity. 'Beck Anxiety Scale', ' Beck Depression Inventory' and 'Scale of Life Satisfaction' was used in the process for the data collection of the investigation.