Dijital vergilendirme ile transfer fiyatlandırmasının matrah aşındırması ve kar aktarımı eylem planları çerçevesinde değerlendirilmesi ve Türkiye'deki uygulamalarının tartışılması
An evaluation of digital taxation and transfer pricing in the framework of base erosion and profit transfer action plans and discussion applications in Turkey
  1. Tez No: 631636
  2. Yazar: ORHAN GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Teknolojinin her geçen gün artması ile artık birçok şey değişim ve dönüşüm göstermektedir. Küresel ekonomiye tam ayak uyduruldu derken şimdi artık Dijital ekonomiye hızlı bir geçiş başlamıştır. Bütün ekonomik olaylar bu değişim ve dönüşümü ile kendi sınırlarına sığmayan bir hal almış artık sınır ötesi ekonomik faaliyetler önemli bir düzeye çıkmıştır. Böyle olunca hayatımızda birçok şeyi kolaylaştıran bu değişim ve dönüşüm ülkelerin vergi politikalarını ise karmaşık hale getirmiştir. Bu karmaşık hale gelen vergi politikaları içinde OECD ve bütün ülkeler bir karşıt tez geliştirmeye başlamışlardır. İşte bu tezimizde OECD'nin karşıt yöntem olarak geliştirdiği Matrah aşındırması ve kar aktarımı yöntemleri ile ülke vergi politikalarına yarar sağlamasını beklediği eylemler anlatılacak. Daha sonra Dijital ekonominin yarattığı vergisel problemler ve Transfer fiyatlandırması ile vergiden kaçınma yollarının nasıl bulunduğu ve çözüm önerileri tartışılacak. Ayrıca Türkiye'de Dijitalleşme ile hayatımıza giren vergiler ele alınacak ve Dünyadaki bu dijitalleşme ile ülkelerin ortalama ne kadar vergi gelirinden yoksun bırakıldığı anlatılacaktır. Sonuç olarak ülkelerin vergi kanunlarındaki bu boşlukları nasıl doldurulması konusunda öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
With increasing technology, many things show change and transformation. As the global economy has been fully adapted, a rapid transition has begun to the digital economy. With this change and transformation, all economic events became unfit for their borders, and now cross-border economic activities have reached a significant level. Therefore, this change and transformation, which facilitates many things in our lives, has complicated the tax policies of countries. Within these complex tax policies, the OECD and all countries have begun to develop a thesis. In this thesis, we will talk about the measures that the OECD expects to benefit from the country's tax policies and the basic methods of erosion and profit transfer developed by the OECD. Then, the problems of digital economy, transfer pricing and finding ways to avoid taxes and solutions will be discussed. Digitalization tax will be discussed in Turkey with our lives and fill the world with this digitization will explain how to deprived of their average income tax. As a result, recommendations will be made on how to fill these gaps in the tax laws of countries.