Acil servis hemşirelerinin yaşlı ayrımcılığına ilişkin tutumları
Attitudes of emergency nurses' towards ageism
- Tez No: 631650
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ABDULLAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırma,acil servis hemşirelerinin yaşlı ayrımcılığına ilişkin tutumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evreni Türkiye Acil Hemşireleri Derneği sosyal medya hesabına üye olan 1296 hemşire olarak belirlenmiş olup, araştırma örneklemini ise Aralık 2020- Ocak 2021 tarihleri arasında ulaşılabilen ve anketleri tam olarak cevaplayan toplam 249 hemşire oluşturmuştur. Veriler''Kişisel Veri Toplama Formu'' ve ''Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği'' kullanılarak, internet üzerinde toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre acil servis,%80,7'sinin yaşlı hastalara bakım verirken güçlükle karşılaştığı ve %72,5'inin gerontoloji hemşireliği eğitimi almadığı saptanmıştır. Araştırmada acil servis hemşirelerinin yaşlı ayrımcılığı tutum ölçeğinin toplam puan ortalamasının 86,271±9,043, yaşlıların yaşamını sınırlama alt boyut puan ortalamasının 37.574±4,150, yaşlıya yönelik olumlu ayrımcılık alt boyut puan ortalamasının 29,816±6,089 ve yaşlıya yönelik olumsuz ayrımcılık alt boyut puan ortalamasının 18.81±3.794 olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, acil servis hemşirelerinin yaşlı ayrımcılığına ilişkin olumlu tutuma sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in relation to the design of the age discrimination education of emergency room women. The universe of the research was determined as 1296 nurses who are members of the Turkish Emergency Nurses Association social media account, and the research sample consisted of 249 nurses who could be reached between December 2020 and January 2021 and answered the questionnaires completely. The data were collected on the internet due to the "''Person Data Collection Form'' and ''Aged Discrimination Attitude Scale'' for socio-demographic and familial identification. Number, mean and standard deviation were apparently used as targets in the data. Due to the results of the research, 80% of the service is taken to 7 emergency departments and 7% of the cases related to gerontology are experienced with health. In the study, from the general point of view in the emergency room, the overall score was 86271±043, the sub-scores of 37.5 for the ages were 4±4, for the 150 age group, 816±6. found. As a result, it was determined that emergency room nurses had a positive attitude towards ageism.