Çalışanların örgütsel bağlılık algılarının iş tatmini üzerine etkisi
Employees perceptions of organizational commitment and its effect on job satisfaction
  1. Tez No: 631649
  2. Yazar: BESTE ŞEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI MERT KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı çalışanların örgütsel bağlılık ve iş tatmini algıları arasındaki ilişkinin incelenerek örgütsel bağlılığın iş tatmini üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Araştırma Covid-19 sürecinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini İstanbul İl'inde yaşayan katılımcılar oluşturmaktadır. Araştırmada %95 güven düzeyini sağlamak adına kolayda örneklem yöntemi ile en az 384 kişiye ulaşılması hedeflenmiştir. Bu kapsamda araştırmaya 422 kişi katılım göstermiştir. Araştırmada verilerin toplanmasında anket formu kullanılmıştır. Anket formu demografik özelliklere yönelik sorulardan, Örgütsel Bağlılık Ölçeği'nden ve Minnesota İş Doyum Ölçeği'nden oluşmaktadır. Araştırmada veri analizi SPSS 21 paket programında yapılmıştır. Örgütsel bağlılık ve iş tatmini arasındaki ilişki Pearson Korelasyon testi ile incelenmiştir. Test sonuçlarına göre tüm alt boyutlar ve ölçekler arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Katılımcıların örgütsel bağlılık ve iş tatmini algıları arasında pozitif yönlü ilişki belirlenmiştir. Regresyon analizi sonuçları incelendiğinde Duygusal Bağlılık, Devam Bağlılığı ve Örgütsel Bağlılık algılarının içsel, dışsal tatmin ve genel tatmin algısını anlamlı ve pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of organizational commitment on job satisfaction by examining the relationship between organizational commitment and job satisfaction perceptions of employees. The research was conducted during the Covid-19 period. The universe of the research consists of participants living in Istanbul. In the research, it was aimed to reach at least 384 people with the convenience sampling method in order to ensure the 95% confidence level. In this context, 422 people participated in the research. A questionnaire form was used to collect data in the study. The questionnaire form consists of demographic questions, Organizational Commitment Scale and Minnesota Job Satisfaction Scale. Data analysis in the research was done in SPSS 21 package program. The relationship between organizational commitment and job satisfaction was examined with the Pearson Correlation test. According to the test results, a statistically significant and positive relationship was found between all sub-dimensions and scales. A positive relationship was determined between the organizational commitment and job satisfaction perceptions of the participants. When the results of the regression analysis were examined, it was determined that the perceptions of Emotional Commitment, Continuance Commitment and Organizational Commitment affected the perceptions of internal, external satisfaction and general satisfaction significantly and positively