Türk hazır giyim ürünlerinin uluslararası pazarlarda tutundurma olanakları ve sorunları üzerine bir araştırma
- Tez No: 63166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Tüm sanayilerin gelişmesi için ihracatın tek koşul olduğu günümüz rekabet piyasasında, uluslararası pazarlara girmede; gelişmiş ülkelerin kendi menfaatlerini korumak amacıyla kurdukları birlik anlaşmaları ve kalite anlayışı bu hedefi zorlaştırmaktadır. Dünya tekstil ve konfeksiyon pazarlarında orta kaliteli ürünler ile fason imalatçı konumundaki Türk hazır giyim sektörünün bu engelleri aşarak kendi imaj ve markasıyla aranan, söz sahibi ülke olması sistemli pazarlama ve etkin tutundurma faaliyetlerini gerektirmektedir. Bu sebeple bu araştırmada Türk hazır giyim ürünlerinin uluslararası pazarlarda tutundurma olanakları ve sorunları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın Giriş Bölümünde konunun önemi, amacı ve seçiliş nedeni belirtilmiş, ikinci bölümde kavramsal çerçeve ve ilgili araştırmalara yer verilmiştir. Üçüncü Bölümde, araştırmanın planlanması ve yürütülmesine temel olan materyal ve yöntem açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde, Türk hazır giyim ürünlerinin uluslararası pazarlarda tutundurma olanakları ve sorunlarını ortaya koymak amacıyla uygulanan anket sonucu elde edilen verilerin tartışılması ve değerlendirilmesine yer verilmiş, elde edilen veriler marjinal tablolara dökülerek, gerekli istatistiksel analizler yapılmıştır. Araştırmanın son bölümünde ise araştırma sonucu elde edilen Türk hazır giyim ürünlerinin uluslararası pazarlarda tutundurma olanaktan ve sorunları ile ilgili bulgular doğrultusunda bir sonuca varılmış ve bu sonuçlara bağlı olarak bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today's competitive market where exports are the only condition for all industries to be developed, in entering international markets; union agreements established by developed countries in order to protect their benefits and quality concept make difficult to achieve this target. For the Turkish ready-made clothing sector that produces medium quality products and that is a fashion manufacturer in the textile and confection markets of the world, to be an authority being looked for by its own image and brand by passing over these obstacles in only possible through systematic marketing and effective advertising activities. Therefore, it has been tried to find out advertising possibilities and problems of the Turkish ready-made clothing products in this research. In the introduction section of the research, the importance, purpose and the reason of selection of the subject are described and conceptional frame and related researches are presented in the 2nd section. The material and method which are basis for planning and performing the research are explained in the 3rd section. Discussion and evaluation of data provided through polls taken to put forward advertising possibilities and problems in international markets of the Turkish ready- made clothing products are presented in the 4th section of the study and outputs obtained are passed on marginal tables and necessary statistical analysis are made. A conclusion is derived from findings obtained as a result research related with advertising possibilities and problems in international markets of the Turkish ready made clothing products and some comments are submitted to the ready-made clothing business in the final section of the research.