Kız teknik öğretim kurumlarında moda tasarımı eğitiminin sektörel bazda incelenmesi
  1. Tez No: 63165
  2. Yazar: MELİHA SAYINALP
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSNİYE ALTINAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Teknik Eğitim, Clothing Industry, Technical Education
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Moda Tasarımı, ülkemizde yeni olmakla birlikte hızla yaygınlaşmakta olan bir alandır. Türk Ekonomisinin belkemiğini teşkil eden tekstil ve giyim sektörlerinin önümüzdeki yüzyılda Dünya pazarlarında rekabet gücünü koruyabilmeleri, diğer unsurların yanısıra, iyi yetişmiş moda tasarımcılarının çabalarına da bağlıdır. Hazır Giyim Sektörü hem modaya uyum sağlayacak, hem de özgün Türk motiflerini Avrupa çizgileri ile birleştirebilecek moda tasarımcılarına artan ölçüde ihtiyaç duymaktadır. Bu itibarla, çalışmamızda, Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı okullardaki Moda Tasarımı Eğitimi sektörel bazda incelemeyi ve bu alanda kaliteli örgün, yaygın eğitimin önemini ortaya koymayı öngörüyoruz. Birinci bölümde, Hazır Giyim Sektöründe Moda Tasarımı Eğitiminin önemine işaret edilmektedir. Ayrıca, hedeflenen amaçlar da kısaca anlatılmaktadır. İkinci bölüm, Kız Teknik Öğretim Kurumlarını ana hatları ile tanıtıldıktan sonra, bunların kuruluş felsefesi izah edilmektedir. Daha önce yapılmış olan ve bu çalışma ile ilgisi olduğu düşünülen üç özel araştırmayı da yine bu bölümde uygun şekilde tahlil edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, çalışmayı yürütürken benimsemiş olduğumuz metodoloji ile ilgili bilgiler aktarılmıştır. Bu kapsamda araştırma malzemesi ve ilgili belgelerin elde ediliş şekli, yapılan ikili mülakatlar ve anketler hakkında kısa açıklamalara da yer verilmektedir. Hazır Giyim Sektörüne uygulanan anket sonucu ortaya çıkan veriler dördüncü bölümde değerlendirerek, veriler gerekli istatistiki değerlendirmelere imkan vermek için marjinal tablolara yerleştirilmiştir. Araştırmanın sonuç ve öneriler bölümünde ise ülkemizdeki Moda Tasarımı Eğitimini daha da iyileştirmeye dönük bir dizi öneri ile, araştırma sırasında varılan sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study attempts to analyse critical issues related to fashion design training on a sectoral basis at Girls' Technical Education Institutions. Fashion design, although still a novel area of expertise, is becoming increasingly popular in our country. There is currently an acute need for well-trained designers, who can adapt to latest trends and skilfully blend Turkish patterns with those of Europe. As a matter of fact, in order to improve the competitive strength of our textiles and clothing industries ( which form the backbone of the Turkish economy) in the global economy of the next Century, it is vitally important that we should, among other things, make sustained efforts to increase the quality of fashion- design education at schools attached to the Girls' Technical Training institutions. Global competitiveness increasingly depends on the achievements of well-trained fashion designers. The first chapter focuses on the importance of fashion design education in Turkey's ready-made clothing sector and underlines the objectives to be achieved in this area. The theoretical discussion on the study is highlighted in the second chapter by giving a brief outline of Girls' Technical Education Institutions in Turkey and the philosophy that lies behind this system. Three particular surveys, which have been previously done and which we believe are closely related to our study, have been thoroughly analysed in the same chapter. The third chapter is devoted to a brief description of the methodology used in the conduct of this study with a reference to materials collected through interviews and questionnaire, the way they were processed and assessed. We discuss in the fourth chapter the data which are the outcome of the questionnaires sent to the ready-made clothing sector. All the collected data was assessed and systematically broken down into tables for easier assimilation Statistical analyses are also discussed to back up our arguments. The final chapter,“Conclusion and Recommendations ”, is aimed at putting forth a number of concrete proposals to further improve fashion design education at Girls' Technical Training Institutions as a direct output of our study.