Laparoskopik batın cerrahisi geçiren, sigara içen veya içmeyen hastalarda gelişen solunum sistemi komplikasyonlarının karşılaştırılması
The comparison of pulmonary complications in the cases with smokers or nonsmokers who undergone laparoscopic abdominal surgery
  1. Tez No: 631661
  2. Yazar: NEVİN ŞAMDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: Bu araştırma laporaskopik batın cerrahisi geçiren hastalarda, ameliyat sonrası gelişen solunum sistemi komplikasyonlarında sigara içme faktörünün etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Ocak 2018- Aralık 2019 tarihleri arasında İstanbul Acıbadem International Hastanesi'nin genel cerrahi servisine yatışı yapılan ve laparoskopik batın cerrahisi uygulanan 299 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. İstatiksel analiz için“SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanıldı”. Sigara içme durumuna göre tanımlayıcı özelliklerin dağılımı ki-kare analizi ile test edildi. Sigara içme durumuna göre sürekli değişkenlerin farklılaşma durumu bağımsız grup t-testi ile karşılaştırılarak değerlendirildi. Bulgular: Retrospektif tipteki araştırmada çalışmamıza katılan hasta grubunda sigara içenlerin %22,4'ünde post-operatif solunum sistemi komplikasyonları geliştiği ve sigara içmeyenlerin ise sadece %7,3'ünde solunum sistemi komplikasyonları geliştiği saptanmıştır. Çalışmaya katılan olgularımızda, sigara içmeyenlerin post-operatif oksijen satürasyon yüzdesi ortalama değeri, sigara içenlerin post-operatif oksijen satürasyon yüzdesi ortalama değerinden yüksek bulunmuştur. Sonuç: Laparoskopik batın cerrahisi sonrası, hem ameliyatın, hem de karın içi sabit basınçlı havanın oluşturduğu etkiler neticesinde, hastalarda post-operatif solunum sistemi komplikasyonu oluşma riski mevcuttur. Sigara içen hastalardan komplikasyon gelişme riski daha fazladır. Hastalara ameliyat öncesi hemşirelik hizmeti çerçevesinde gerekli eğitim verilmeli ve en iyi koşullarda ameliyata girmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: This research was aimed to determine the effect of smoking factor on postoperative respiratory system complications in patients undergoing laparoscopic abdominal surgery. Materials and Methods: The study was carried out on 299 patients who were admitted to the general surgery service of Istanbul Acıbadem International Hospital between January 2018 and December 2019 and underwent laparoscopic abdominal surgery. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program was used for statistical analysis. Numbers, percentages, mean and standard deviation were used as descriptive statistical methods in the evaluation of the data. The distribution of descriptive features by smoking status was tested by chi-square analysis. The differentiation status of continuous variables according to smoking status was evaluated by comparing with independent group t-test. Results: In the retrospective study, it was observed that the patient group participating in our study respiratory system complications developed in 22.4% of smokers, and respiratory system complications developed in only 7.3% of non-smokers. detected. In our study subjects, the mean value of the postoperative oxygen saturation percentage in non-smokers and the postoperative oxygen saturation percentage in smokers were higher than the average value. Conclusion: After laparoscopic abdominal surgery, there is a risk of post-operative respiratory system complications in patients as a result of the effects of both the operation and intra-abdominal constant pressure air. Patients who smoke have a higher risk of developing complications. Necessary training should be given to the patients within the framework of pre-operative nursing service and they should be operated under the best conditions.