Kamuya yararlı dernekler ile vergi muafiyeti tanınan vakıfların vergilendirilmesi
Taxation of public benefit associations and tax-exempt foundations
  1. Tez No: 631674
  2. Yazar: ABDULLAH YEKELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez, Türkiye'de kamuya yararlı dernekler ve vergi muafiyeti tanınan vakıfların vergilendirilmesi konusunu ele almaktadır. Sivil toplum kuruluşu da olan bu kuruluşlar, toplumun kalkınması ve kamusal hizmet amaçları doğrultusunda faaliyet gösterirken vergi avantajlarından faydalanmaktadırlar. Ancak, vergisel muafiyetler ve vergilendirme uygulamaları, zaman zaman tartışmalı ve karmaşık olabilmektedir. Tez, kamuya yararlı dernekler ve vergi muafiyeti tanınan vakıfların hukuki yapılarını, vergi mevzuatı karşısındaki konumlarını ve vergilendirme süreçlerini analiz etmektedir. Ayrıca, bu kuruluşların“kamuya yararlı”ve“vergi muafiyeti”statüsünün nasıl belirlendiği, bunların koşulları ve sınırları, vergi avantajları ve vergi muafiyetinin sınırları gibi konuları detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Tez ayrıca, Türkiye'deki mevcut vergilendirme uygulamalarının etkinliğini değerlendirirken, bir takım vergi avantajı tanınan kuruluşların vergi sistemi üzerindeki etkilerini ve vergi sisteminin adil ve sürdürülebilirliğine olan katkılarını incelemektedir. Ayrıca, vergi muafiyeti politikalarının daha iyi bir şekilde yönetilmesi ve vergi kaçakçılığı gibi istenmeyen sonuçların önlenmesi için öneriler sunulmaktadır. Sonuç olarak, bu tez, kamu yararı statüsü almış olan dernekler ile vergi muafiyeti statüsü tanınmış olan vakıfların vergilendirilmesi konusundaki mevcut durumu analiz etmekte ve vergi politikalarının etkinliğini artırmaya yönelik öneriler geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the taxation of public benefit associations and tax-exempt foundations recognized in Turkey. These organizations, which are also civil society organizations, benefit from tax advantages while operating towards societal development and public service objectives. However, tax exemptions and taxation practices can sometimes be controversial and complex. The thesis analyzes the legal structures, positions against tax legislation, and taxation processes of public benefit associations and tax-exempt foundations. Additionally, it delves into detailed discussions on how the statuses of“public benefit”and“tax exemption”are determined for these organizations, including their conditions, limitations, tax advantages, and the boundaries of tax exemption. Furthermore, the thesis evaluates the effectiveness of current taxation practices in Turkey while examining the impact of certain tax-privileged organizations on the tax system and their contributions to its fairness and sustainability. It also provides recommendations for better management of tax exemption policies and prevention of undesirable outcomes such as tax evasion. In conclusion, this thesis aims to analyze the current situation regarding the taxation of public benefit associations and tax-exempt foundations in Turkey and to develop recommendations to enhance the effectiveness of tax policies