Cumhuriyet dönemi tipografi afişlerinin grafik tasarıma etkisi
Effect of Republic period typography posters on grafic design
- Tez No: 631702
- Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Matbaacılık, Fine Arts, Typography
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Cumhuriyet dönemi tipografi afişlerinin grafik tasarıma etkisi adlı konumu cumhuri-yet dönemindeki tasarım algısının, grafik tasarıma verdiği yönü anlamak, değişimleri gözlemlemek ve günümüzdeki grafik tasarım kültürünü, tipografi ile nasıl değiştiğini öğrenmek amacı ile yazılmıştır. Tasarım günümüzde dünyada en çok kullanılan, dil-lendirilen kavramlardan biri haline gelmiştir. Tasarım kavramının her alanda karşımıza çıkmaya başlamış olması, kavramın doğru anlaşılmasını, içerik ve işlevlerinin doğru ve yeterli bir biçimde tanımlanmasını zorunlu kılmaktadır. Sümerliler ile başlayan yazının serüveni, sembollerden sonra yerini çivi yazısına bırakmıştır. Geçmişten günümüze yazı ve tipografi günümüze kadar çok büyük değişimler göstermiştir. Tasarım algısı ile birleşen tipografi grafik tasarımı oluşturmuştur. Aynı zamanda yazı ve tipografinin gelişimi, basın tekniklerinin de ilerlemesine büyük katkılar sağlamıştır. Tipografik çalışmalar afiş tasarımlarında mesaj iletme kaygısını ön plana çıkarmıştır. Dünyada olan gelişimlerin hızına ulaşabilmek, endüstri devrimine ayak uydurabilmek için harf devrimi gerekliydi. Bu süreçte kitaplarda, kültür ve sanat dergilerinde daha önceki dönemlerde kullanılmayan fotoğraflar ve yazı karakterleri de basılmıştır. Tipografi bulunduğu coğrafya üzerindeki sosyal ortam, savaş ve iç savaşlar, bunalım, evrim gibi toplumun yaşamını etkileyen her türlü unsurun paralelinde kendisine yeni bir çıkış bulmuştur. Bu değişimlerin etkilerini ise grafik tasarım büyük ölçüde yaşamıştır.
Özet (Çeviri)
The position of Republican period typography posters on graphic design was written in order to understand the direction of design perception in the republic period to graphic design, to observe the changes and to learn how today's graphic design culture changed with typography. Design has become one of the most used and spoken concepts in the world today. The fact that the design concept has begun to appear in every field makes it compulsory to understand the concept correctly and to define its contents and functions correctly and adequately. The adventure of the article, which started with the Sumerians, was replaced by cuneiform after the symbols. Writing and typography have changed dramatically from past to present. Combined with the perception of design, typography created graphic design. At the same time, the development of writing and typography has made great contributions to the advancement of press techniques. Typographic studies put the concern of delivering messages in poster designs to the second plan. The letter revolution was necessary to reach the speed of the developments in the world and to keep up with the industrial revolution. In the 1930s, newspapers, magazines and books that were printed with Latin letters were written entirely by hand. During this period, it was printed in books, culture and art magazines, with photos and fonts not used in previous periods. Throughout the whole research it has been understood that; typography has found a new outlet for itself in parallel with all kinds of factors that affect the life of the society such as social environment, war and civil wars, crisis, evolution on the geography where it is located. Graphic design has experienced the effects of these changes to a large extent.