Cumhuriyet döneminde günümüze Türkiye'de tiyatro ve opera afiş sanatı
  1. Tez No: 159174
  2. Yazar: CENK ÇADIRCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZAN ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET Türk Afiş Sanatı'nın gelişimi, ünlü afiş sanatçılarının yarattığı tasarımlar açısından ele alınabileceği gibi, afişin kendine özgü iki niteliğin ortaya koyduğu sanatsal anlayış açısından da incelenebilir. Bunlardan birincisi, afişte kullanılan tipografi ve resim kullanımı ve bunun tasarımsal gelişim süreci; ikincisi, afişin sonsuz kere çoğaltılma özelliği ve taşıdığı estetik değer olarak özetlenir. Grafik tasarım, baskı sanatı ve baskı teknolojisi ile birlikte düşünülür. Bu nedenle Türkiye'de ilk kurulan basım evinin, Türk Grafik Sanatı'nın ilk yapılmaya başlandığı yer olduğunu söyleyebiliriz. Bu alandaki gelişmeler iki temel olguyla belirtirilir. Birincisi, Cumhuriyet'in ilam (1923) ve ikicisi Latin alfabesinin kullanılmaya başlanması (1928). Cumhuriyet dönemi öncesinde, yardım dernekleri gibi sosyal konular ya da tiyatro oyunları için, Arap harfleriyle, daha çok tipografi ağırlıklı afişler yapılıyordu. Sonraları bunların yerlerini, sayılan az olmakla birlikte, yurtdışından gelen tüketim ürünlerine yönelik afişler almaya başladı. 1930'lu yıllarda ise, batılı anlamda ilk afişler, ressam-grafiker diyebileceğimiz kişiler tararından üretildi. Daha sonraki kuşaklar ise, 1940'lı yılların başındaki Fransız afiş sanatından esinlenerek ürün vermeye çalıştılar. Ancak yaşadıkları dönemin endüstrisinin çok sınırlı olması nedeniyle etkili olamadılar. 1960'lı yıllarda tiyatronun çok popüler bir sanat dalı haline gelmesiyle birlikte, birçok grafik sanatçısının özel çabalan sonucu ürettikleri tiyatro afişleriyle, afiş sanatı dikkat çekti ve Türk Grafik Sanatı için önemli rol oynadı. Afiş ve afiş tasannu, Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nun kurulmasıyla birlikte, yeni anlayışların gelişmesine katkıda bulundu. 1960'lar ve sonrasında, gelişen sanayi ve giderek gelişen reklam etkinlikleri ile birlikte, baskı teknolojisinin yaygınlaşmasının yanısıra, afiş için gerekli her türlü malzeme ve tekniğin varlığı da, eskiye oranla afiş sanatında büyük olanaklar sağlamıştır. vTiyatro afişleride, diğer afiş türlerinde olduğu gibi -siyasal afiş, politik afiş, vb- tasarımları, sanat anlayışı ve estetiğiyle, yapıldıkları döneme ait bize büyük ölçüde bilgi verir. Bu araştırmada, Cumhuriyet dönemi sonrası ve günümüz Türkiye' sindeki tiyatro afişleri ve bu alanda yapıtlar veren önemli afiş sanatçıları incelenmiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The development of Poster Art in Turkey can be studied by focusing on the individual designs of the Turkish Graphic Artists. It can also be studied in terms of the aesthetic understandings that its two different qualities employ. These two qualities can be summarized as: 1- The usage of typography in paintings, and their artistic progress in time. 2- The fact that it can be multiplied innumerable times and its aesthetic value in consideration of this. Graphic designing is always regarded together with the craft of printing and printing technology. Therefore, the progress in poster art is very much related with the establishment of the printing houses. The developments in this area have two milestones; the founding of the Turkish Republic (1923), and the transition to the Latin Alphabet (1928). In the years preceding the establishment of the Republic of democracy, posters were made in Arabic letters, for social occasions such as charity events, or theatrical plays. Mainly typography was used. Later on, these were slowly replaced by advertising posters for imported consumer goods. In the 1930's, designers, who were painters in the meantime, started making posters in a more western style. The following generations were influenced by the French poster art of early 1940's. But they couldn't be very effective since the industry of the era was very limited. As the theater became very popular in the 1960's, and with the individual efforts of several artists in creating posters for plays, poster art drew attention, and the art of graphic design in Turkey finally found recognition, therefore this progress played an important role in the history of Turkish Graphic Art. Poster and poster design, has been developed into the new understandings, with the establishment of, The National Applied Fine Arts and Mimar Sinan University. In the I960' s and the decades following, Turkish Graphic Art improved considerably with the upcoming of industrialism and as advertising sector, becoming a more common practice. Also VIIcontributing to its progress, were printing technologies becoming more available, and the easier access to all sorts of needed materials and existing techniques. Theater posters, just like other types of posters such as political posters, give us important clues about the era they were created in. This research takes a closer look at the theater posters of post-republic Turkey and important artists who worked in this field to this day. VIII