Determination of health literacy levels of female patients
Kadın hastaların sağlık okuryazarlığı düzeylerinin belirlenmesi
- Tez No: 631763
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma kadınların sağlık okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmanın örneklemi Beykent Üniversitesi Hastanesine başvuran 350 kadından oluşturuldu. Veri toplama aşamasında tanılama ve TSOY ölçeği olmak üzere iki araç kullanıldı. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığı ile değerlendirildi. Araştırma sonucunda; kadın hastaların bilgiyi değerlendirme boyutu dışında yeterli düzeyde sağlık okuryazarlık düzeyinde oldukları sonucuna ulaşıldı. Katılımcıların %45,4'ünün yeterli sağlık okuryazarlık düzeyinde olduğu, %24'ünün sorunlu ve sınırlı sağlık okuryazarlık düzeyinde olduğu, %22,9'unun mükemmel sağlık okuryazarlık düzeyinde olduğu ve %7,7'sinin yetersiz sağlık okuryazarlık düzeyinde olduğu saptandı. Katılımcıların medeni durumlarına, sosyal güvencelerine ve gelir düzeylerine göre sağlık okuryazarlık düzeylerinin farklılık olmadığı, eğitim durumlarına ve mesleklerine göre sağlık okuryazarlık düzeylerinde farklılıkların olduğu saptandı. Çalışmamızın sonucunda katılımcıların bilgiyi değerlendirme boyutu dışında yeterli düzeyde sağlık okuryazarlığı düzeyinde oldukları sonucuna ulaşıldı. Katılımcıların medeni durumlarına, sosyal güvencelerine ve gelir düzeylerine göre sağlık okuryazarlık düzeylerinin farklılık göstermediği belirlendi. Katılımcıların eğitim durumlarına ve mesleklerine göre ise sağlık okuryazarlık düzeylerinde farklılıkların olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the health literacy levels of women. The sample of the study was composed of 350 women who applied to Beykent University Hospital. In the data collection phase, two tools were used, namely the diagnostic and TSOY scale. The obtained data were evaluated by means of SPSS 22.0 statistical program in computer environment. As a result of the research; It was concluded that female patients were at a sufficient level of health literacy, except for the information evaluation dimension. It was determined that 45.4% of the participants had adequate health literacy, 24% had problematic and limited health literacy, 22.9% had excellent health literacy, and 7.7% had insufficient health literacy. It was determined that there was no difference in the health literacy levels of the participants according to their marital status, social security and income levels, but there were differences in the health literacy levels according to their educational status and occupation. As a result of our study, it was concluded that the participants were at a sufficient level of health literacy, except for the information evaluation dimension. It was determined that the health literacy levels of the participants did not differ according to their marital status, social security and income levels. It was determined that there were differences in the health literacy levels of the participants according to their educational status and occupation.