Ondokuz mayıs üniversitesi Tıp Fakültesi Aile hekimliği polikliniğine başvuran hastalarda sağlık okuryazarlığı düzeyinin yaşam kalitesi üzerine etkisi ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
The effects of health literacy level on quality of life and determination of related factors in patients applicable to Ondokuz Mayis University Medical Faculty family medicine polyclinic
- Tez No: 788963
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmayla Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi(OMÜTF) aile hekimliği polikliniğine başvuran 18 yaş ve üzeri hastalarda sağlık okuryazarlığı ve yaşam kalitesi düzeyinin, bunları etkileyen faktörlerin ve sağlık okuryazarlığının yaşam kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı özellikteki araştırma kapsamında 20.07.2022-20.11.2022 tarihleri arasında OMÜTF aile hekimliği polikliniğine başvuran 18 yaş ve üzeri 330 hastaya 3 bölümden oluşan veri toplama formu yöneltilmiştir. Sağlık okuryazarlığı TSOY(Türkiye Sağlık Okuryazarlığı)-32 ölçeği ile yaşam kalitesi ise SF-36(Short Form-36) ile değerlendirilmiştir. Tüm istatistiksel analizler IBM SPSS sürüm 25.0 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çeşitli değişkenler arasındaki farklılıkların değerlendirilmesinde Independent Samples t testi ve One-Way ANOVA testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the levels of health literacy and life quality, the factors that influence them and the effect of health literacy on quality of life in patients aged 18 and older applying to Ondokuz Mayıs University School of Medicine (OMUSM) family medicine outpatient clinic. Instrument and Method: In this cross-sectional and descriptive research, the three- party data collection form was filled in by 330 patients aged 18 and older applying to OMUSM family medicine outpatient clinic between 20.07.2022 and 20.11.2022. Health literacy was assessed by TSOY (Turkish Health Literacy- 32 Scale and quality of life was assessed by SF- 36 (Short Form- 36). Statistical analysis of the data was conducted in the IBM SPSS 25.0 statistical package program. Independent Samples t Test and One- Way ANOVA were used to assess the differences among variables.