İzmir ilindeki iki farklı sosyoekonomik yerleşim bölgesinde yaşayan sağlıklı kız adölasanlarda subklinik vitamin D eksikliğinin sıklığının ve Vitamin D eksikliği
Establishment of frequency of subclinic Vitamin D deficiency in healthy adolescents and determination of the factors effecting the level of Vitamin D
- Tez No: 156545
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA BÜYÜKGEBİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET SAĞLIKLI KIZ ADOLESANLARDA SUBKLINIK VITAMIN D EKSİKLİĞİNİN SIKLIĞININ VE VİTAMİN D DÜZEYLERİNE ETKİ EBEN FAKTÖRLERİN BELİRLENMESİ AMAÇ: İki farklı sosyoekonomik yerleşim bölgesindeki sağlıklı kız adolesanlarda subklinik vitamin D eksikliğinin sıklığının ve vitamin D düzeyine etki eden faktörlerin belirlenmesi HASTALAR VE METOD: Çalışma İzmir ili Narlıdere Eğitim Araştırma Bölgesine bağlı İkinci İnönü ve Ilıca Mahallelerinde Eylül 2002- Mart 2003 tarihleri arasında yürütüldü. Düşük sosyoekonomik düzeydeki İkinci İnönü ve yüksek sosyoekonomik düzeydeki Ilıca Mahallelerinden 14-18 yaşlarında, fizik muayenesi normal, ağırlık ve boyları 3-97 persentil arasında olan 32' şer sağlıklı kız adolesan çalışmaya alındı. Olguların büyüme parametreleri, puberte evreleri, cilt renkleri, giyim tarzları, ilk adet yaşları, sigara kullanım öyküleri, kardeş sayıları, eğitim durumları, günlük kalsiyum (Ca) ve protein alımları, fizik aktiviteleri, güneşe maruziyet süreleri, ebeveynlerinin eğitim düzeyleri belirlendi. Ailelerinin aylık gelirleri asgari ücret ve yoksulluk sınırı olarak belirlenen gelir düzeyleri temel almarak üç gruba ayrıldı. Aylık geliri < 225 milyon TL olanlar düşük, 225-600 milyon TL olanlar orta, > 600 milyon TL olanlar yüksek gelir gurubuna dahil edildi. Çalışmaya katılan olgulardan Eylül-Ekim 2002 (yaz sonu) ve Şubat-Mart 2003 (kış sonu) dönemlerinde kan örnekleri alındı. Her iki dönemde olguların serum kalsidiol ve alkalen fosfataz (ALP) düzeyleri çalıştırıldı. Serum kalsidioi düzeyinin %î20 olan olguların kış sonu serum kalsidiol düzeyleri, yaz sonu serum kalsidiol düzeylerine göre anlamlı düzeyde düşük bulundu (p=0,01). Kış sonunda İkinci inönü Mahallesi' ndeki adolesanların %59,4'ünde (n:19), Ilıca Mahallesi'ndekiierin %15,6'sında (n:5); yaz sonunda İkinci İnönü Mahallesindeki adolesanların %25'inde (n:8), Ilıca Mahallesi'ndekiierin %15,6'sında (n:5) vitamin D yetersizliği saptandı. Kış sonu dönemde vitamin D yetersizliği saptanan olgular ile saptanmayanların gelir düzeyleri anlamlı düzeyde farklıydı (p=0,000). Vitamin D yetersizliği saptanan olguların yaz sonu dönemde %15,3'ünün, kış sonu dönemde %16,6'srnın serum PTH düzeyi yüksek bulundu. Lomber bölge KMY ölçülen on olgudan üçünde (%30) osteopeni saptandı. SONUÇ: Güneşli bir şehir olan İzmir'de Özellikle kış sonu dönemde subklinik vitamin D eksikliği sık görülmektedir. Subklinik vitamin D eksikliğine neden olan başlıca risk faktörleri kış mevsimi, düşük sosyoekonomik düzey, annelerin eğitim seviyelerinin yetersizliği ve düşük Ca alımı olarak belirlenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Adolesan, vitamin D yetersizliği, subklinik vitamin D eksikliği, gelir düzeyi, okur yazarlık, kış mevsimi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ESTABLISHMENT OF FREQUENCY OF SUBCLINIC VITAMIN D DEFICIENCY IN HEALTHY FEMALE ADOLESCENTS AND DETERMINATION OF THE FACTORS AFFECTING THE LEVEL OF VITAMIN D AIM: To establish the frequency of subclinic vitamin D deficiency and determine the factors affecting the level of vitamin D among healthy female adolescents living in two different socio-economic settlement areas. PATIENTS AND METHODS: This study was performed in İkinci İnönü and Ilıca districts which were located in city of İzmir Narüdere Education and Research Region. Each of 32 healthy adolescent girls, whose ages ranged 14-18 and heights and weights were between 3- 97 percentiles with normal physical examinations from İkinci İnönü which was a low socioeconomic settlement region and from Ihca which was a high socioeconomic region, were included in the study. Growth parameters, puberty stages, skin colours, dressing styles, first menstruation ages, medical histories about smoking, number of siblings, education situations, daily calcium (Ca) and protein intakes, physical activities, periods of exposure to sunlight, the literacy of parents were determined in each study group. Parents' monthly income were classified on the basis of minimum wage and poverty line. The family who earns below 250 million TL monthly were classified as low, between 250-600 million TL as middle and above 600 million TL as high income group. The blood samples were drawn in two periods which were September-October 2002 (end summer) and February-March 2003 (end winter). Serum calcidiol and alkaline phosphatase (ALP) levels were processed in both of the periods. For the calcidiol, the level under 1 5 ng/ml were determined as insufficiency. Serum parathyroid hormone (PTH), Ca, phosphorus (P) levels were measured in vitamin D insufficient patients, bone mineral density (BMD) was measured for only ten of them. RESULTS: The average of winter and summer end serum calcidiol level of cases were determined as follows: From İkinci İnönü 13,77 ± 6,31 (4,2-28,5) ng/ml and 20,68 ±9,15 (6,5-50) ng/ml, from Ilıca 23,86 ± 9,78 (6,8-47,2) ng/ml and 26,18±11,51 (6,7-57,3) ng/ml. The summer and winter end serum calcidiol levels of cases from İkinci İnönü were found significantly lower compared to the cases' level from Ihca (p=0,03, p=0,000). A statistically significant difference between the winter and summer end serum calcidiol levels of the cases from Ihca could not be determined. On the other hand, it was determined that the winter endserum calcidiol levels of the cases from İkinci İnönü were significantly lower than their summer end serum calcidiol levels (p=0,001). The income levels of the parents from İkinci inönü were significantly lower than that of the parents from Ilıca (p- 0,000). The winter and summer end serum calcidiol levels of cases were significantly different on the basis of their parents' income levels. (p=0,000, p=0,002). Winter end serum calcidiol levels in children of the lower economic class were significantly lower compared to the children in middle and higher classes (p=0,008, p=0,00Q). Summer end serum calcidiol levels in children of the middle economic class were significantly lower compared to the children in high economic class (p=0,000). The average of the summer and winter end serum calcidiol levels of the children, whose mothers were illiterate, were significantly lower than the average serum calcidiol levels of the children whose mothers were literate (p=0,007, p^O^). The diets of the children from ikinci İnönü contained significantly lower average of daily Ca and protein than the diets of the children from Ilıca (p=0,000, p=0,002). Among the cases, the average daily Ca intake positively correlated with the summer and winter end serum calcidiol levels (r=0,24,p=0,04; r=0,32,p=0,01). A statistically significant correlation could not be determined between the summer and winter end serum calcidiol levels of the cases and period of exposure to sunlight. A statistically significant difference could not be determined related to their skin colours, dressing styles and body weights for heights (Wt/Ht) in their summer and winter end serum calcidiol levels. For the cases whose Wt/Ht >120%, the winter end serum calcidiol levels were significantly lower than their summer end serum calcidiol levels (p=0,01). Vitamin D insufficiency percentages for winter end level of the cases from İkinci İnönü and Ilıca districts were 59,4% (n:19) and 15,6% (n:5), and summer end levels were 25% (n:8) and 15,6% (n:5) respectively. The income of cases who have insufficient end winter vitamin D levels were significantly different from the income of the cases who have sufficient end winter vitamin D levels (p=0,000). Serum PTH levels were determined high in 15,3% (2) of the cases at the end of the summer and 16,6% (n:4) of the eases at the end of the winter. The lomber area BMD in three often cases were consistent with osteopenia. RESULTS: In İzmir subclinic vitamin D deficiency was frequently especially in wdnter end period. The basic risk factors for subclinic vitamin D deficiency were determined as winter season, low economic class, inadequate education level of mothers and low Ca intake. KEY WORDS: Adolescent, vitamin D insufficiency, subclinic vitamin D deficiency, income, literacy, winter season.