Gençlik ve Spor il Müdürlüğü çalışanlarının rekreasyonel aktivitelere katılımlarının sorgulama becerileri, merak ve keşfetme düzeyleri açısından incelenmesi
Investigation of youth and sports provincial directorate employees' participation in recreational activities in terms of questioning skills, curiosity and discovery levels
- Tez No: 631767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL TEZCAN KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Spor, fiziksel ve ruhsal durumların gelişiminde, sağlığın korunmasında ve yaşam kalitesinin arttırılmasında önemli bir yer tutmaktadır. Bu kapsamda düşünüldüğünde sporun sağlamış olduğu yararlardan faydalanılabilmesi için, bireylerin spora olan katılımlarının ve bakış açılarının geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Spora olan ilginin ve önemin artırılmasında sorgulama becerileri, merak ve keşfetme gibi özelliklerin bireylerin gelişmesinde önemli katkı sağladığı düşünülmektedir. Bu bağlamda“Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Çalışanlarının Rekreasyonel Aktivitelere Katılımlarının Sorgulama Becerileri, Merak ve Keşfetme Düzeyleri Açısından İncelenmesi”araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmış ve Düzce İli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde çalışan ve staj yapan personellerden oluşan 235 kişiye ulaşılmıştır. İstenilen verilere ulaşabilmek için araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Merak ve keşfetme düzeylerinin ölçülmesinde Kashdan ve arkadaşları (2009) tarafından geliştirilen Merak ve Keşfetme Ölçeği ve Akdan ve Saracaloğlu (2013) tarafından geliştirilen Sorgulama Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizleri SPSS 22.0 istatistik programı ile çözümlenmiştir. Ölçeklere normallik tesiti uygulanmış ve verilerin normal dağılmadığı tespit edilerek verilere non-parametrik testler uygulanmıştır. Ölçeklerin ilişki analizlerini incelemek adına Spearman Korelasyon testi, değişkenleri açısından yapılan analizlerde ise Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sports plays an important role in the development of physical and mental conditions, in maintaining health and improving the quality of life. When considered in this context, in order to benefit from the benefits of sports, there is a need to improve the participation and perspectives of individuals in sports. It is believed that features such as questioning skills, curiosity and discovery contribute to the development of individuals in increasing the interest and importance to sports. In this context,“Investigation of the Participation of Youth and Sports Provincial Directorate Employees in Recreational Activities in Terms of Questioning Skills, Curiosity and Discovery Levels”is the aim of the research. In the research, descriptive screening model was used and 235 people consisting of the internship personnel working in the Provincial Directorate of Youth and Sports in Düzce Province were reached. The“Personal Information Form”developed by the researcher, the Curiosity and Discovery Scale developed by Kashdan et al. (2009) and the Inquiry Skills Scale developed by Akdan and Saracaloğlu (2013) were used to measure the levels of curiosity and discovery. Data analysis was analyzed with SPSS 22.0 statistics program. Normality determination was applied to the scales and non-parametric tests were applied to the data by determining that the data were not distributed normally. Spearman Correlation test was used to analyze the relationship analysis of the scales, and Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests were used in the analyzes performed in terms of variables.