Sağlık hizmetleri meslek yüksek okulu öğrencilerinin aile planlaması ve toplumsal cinsiyet algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between family planning and gender perception of HEALTH vocational school students
  1. Tez No: 631772
  2. Yazar: ALİ MİRZA DİNÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Aile planlanması ve toplumsal cinsiyet algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılan bu çalışma ilişki arayıcı tanımlayacı bir araştırmadır. Araştırma 07.09.2021 – 15.10.2021 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan bir vakıf üniversitesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada vakıf üniversitesinde öğrenim gören 445 öğrenci üzerinde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklem seçiminde gelişigüzel örneklem yöntemi kullanıldı. Çalışmada literatür taranarak hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, 25 sorudan oluşan Aile Planlaması Tutum Ölçeği ve 25 sorudan oluşan Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği kullanıldı. Aile planlaması toplumsal cinsiyet rolleri ile ilişki incelendiğinde katılımcıların çoğu arasında ilişki olduğunu belirtti. Yaşadığımız toplumda cinsiyet ayrımcılığı yaşanıp yaşanmadığına katılımcıların çoğunluğu yaşandığını belirtti. Veriler, Bağımsız Gruplar t-testi, ve Pearson Korelasyon Analizi ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi kullanılarak analiz edildi. Araştırmada, toplumsal cinsiyet algısı ile topluma ilişkin tutumlar, yönteme ilişkin tutumlar ve doğuma ilişki tutumlar arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study, which was conducted to examine the relationship between family planning and gender perception, is a relationship-seeking descriptive research. The research was carried out at a foundation university in Istanbul between 07.09.2021 and 15.10.2021. The research was carried out on 445 students studying at a foundation university. Random sampling method was used in the sample selection of the study. In the study, the Personal Information Form prepared by scanning the literature, the Family Planning Attitude Scale consisting of 25 questions and the Gender Perception Scale consisting of 25 questions were used. When the relationship between family planning and gender roles was examined, most of the participants stated that there was a relationship between them. The majority of the participants stated that whether there is gender discrimination in the society we live in or not. Data were analyzed using Independent Groups t-test, and Pearson Correlation Analysis and Simple Linear Regression Analysis. In the study, it was determined that there was a significant relationship between the perception of gender and attitudes towards society, attitudes towards method and attitudes towards birth.