Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Çalışanlarının rekreasyon aktivitelerine katılımlarının iş doyumları ve tükenmişlik düzeyleri açısından incelenmesi
Investigation of the participation of Youth and Sports Provincial Directorate employees in recreation activities in terms of job satisfaction and burnout levels
- Tez No: 631787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL TEZCAN KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsanın yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan çalışma hayatının birçok aşamasında olumlu ya da olumsuz durumlar meydana gelmektedir. Olumlu yönleri yaşam kalitesini artırmakta, mutlu birey ve toplumlar oluşmasında önemli yararlar sağlamaktadır. Olumsuz yönleri ise gerek çalışma hayatındaki sıkıntılarının artmasına, gerek çevresindeki insanlara sorumluluklarını yerine getirmede önemli sıkıntılar doğurmaktadır. Bu çalışma hayatı aşamalarında, kişinin rekreatif etkinliklerle; stresini ve sağlık sorunlarını azaltacağı, motivasyonlarını yükselteceği ve pozitif bireyler oluşturacağı gibi özelliklerde önemli yararlar sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmanın amacı, masa başı ve sahada çalışan rekreasyon aktivitelerine katılan bireylerin iş doyumlarının ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmektedir. Araştırma kapsamında çalışanların iş doyumlarını ölçmek için Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılmıştır. (Weiss, D. &Dawis, G. England, &Lofquist, 1967) tarafından geliştirilen ölçek (Baycan, 1985) tarafından Türkçeye uyarlanarak geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. (Cronbach alfa = 0,77). Bu çalışmada Minnesota İş Doyum Ölçeğinin Cronbach alfa güvenirlilik katsayısı ise, 0.71 bulunmuştur. Minnesota İş Doyum Ölçeğinin 1-5 arasında puanlanan beşli likert tipi bir ölçeğidir. Alt boyutları olan“içsel doyum”için Cronbach alfa katsayısı 0.68,“dışsal doyum”için Cronbach alfa katsayısı 0.65,“genel doyum”için Cronbach alfa katsayısı 0.66 olarak elde edilmiştir. (Maslach, C. & Jackson, 1981) tarafından geliştirilen ve Maslach'ın adıyla literatüre geçen Tükenmişlik Envanteri yedi dereceli Likert tipi bir ölçek olan bu ölçme aracı toplam 22 madde ve üç alt ölçekten oluşmaktadır. Araştırmanın evreninin Düzce Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Çalışanları oluşmaktadır. Ölçeklerin karşılaştırılması adına Spearman Korelasyon testi uygulanmıştır. Ölçek alt boyutlarına ve diğer değişkenlere yönelik olarak normallik testi yapılmıştır. Verilerin normal dağılım göstermediği tespit edilerek non-parametrik test veri analiz yöntemleri kullanılmıştır. Kullanılan testler ikili karşılaşmalar da Mann-Whitney U ve çoklu karşılaşmalarda Kruskal-Wallis testleri uygulanmıştır. Bu araştırmadaki verilerin analizleri bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı ile yapılmıştır. Yapılan çalışmada masa başı çalışan bireylerin, sahada çalışan rekreasyon aktivitelerine karılan bireylere göre tükenmişlik düzeyleri daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Yaşamın büyük bir bölümünü kapsayan çalışma hayatı, masa başı ve sahada çalışan bireyler için önemli sıkıntılar doğurmaktadır. Bu sıkıntıların tespit edilmesi ve oluşabilecek problemler hakkında yeni araştırmalar yapılması, daha yaşanabilir ve kaliteli bir ömür geçirilebilme imkanı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Positive or negative situations occur in many stages of working life, which are necessary for the survival of man. Their positive aspects increase the quality of life and provide important benefits in forming happy individuals and communities. On the negative side, it creates significant problems both in increasing the problems of the person in working life and in fulfilling his responsibilities and shares to the people with whom he has to live. In the working life stages I mentioned, the person's recreational activities; It is thought that it will reduce stress and health problems, increase motivation and create positive individuals, and will provide important benefits in the development of many features. The aim of the study is to examine job satisfaction and burnout levels of individuals participating in desk and field recreation activities. Within the scope of the research, Minnesota Job Satisfaction Scale was used to measure the job satisfaction of the employees. The scale developed by 1 was adapted to Turkish and validity and reliability studies were carried out. (Cronbach alpha = 0.77). In this study, Cronbach alpha reliability coefficient of Minnesota Job Satisfaction Scale was found 0.71. Minnesota Job Satisfaction Scale is a five-point Likert-type scale scored between 1-5. Cronbach alpha coefficient 0.68 for sub-dimensions“internal satisfaction”, Cronbach alpha coefficient 0.65 for“external satisfaction”, Cronbach alpha coefficient 0.66 for“general satisfaction”. The Burnout Inventory, which was developed by 3 and passed to the literature under the name of Maslach, is a seven-degree Likert type scale and consists of 22 items and three sub-scales. The universe of the research consists of Düzce Youth and Sports Provincial Directorate Employees. Spearman Correlation test was used to compare the scales. Normality test was conducted for scale sub-dimensions and other variables. It was determined that the data did not show normal distribution and therefore non-parametric test data analysis methods were used. The tests used were Mann-Whitney U in double matches and Kruskal-Wallis tests in multiple matches. The analysis of the data in this study was done with SPSS 22.0 statistics program in computer environment. In our study, it was concluded that the individuals working at the desk had higher burnout levels than the individuals working in the field. Working life, which covers a large part of life, creates significant problems for individuals working at the desk and on the field. It is thought that identifying these problems and conducting new researches about the problems that may occur will provide a more livable and quality life.