Okul öncesi çocuklarda alerjik hastalık prevelansı ve risk faktörleri araştırılması
Research of allergic disease prevalence and risk factorsin pre-school children
  1. Tez No: 631796
  2. Yazar: NAFİZ SARIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAŞAR ÖZKARS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada alerjik hastalıklar konusunda ailelerin bilgilendirilmesi, hastalığın öneminin kavranmasına yardımcı olunması ve istatistiksel verilerin daha sonraki çalışmalara ışık tutması için ilimizdeki 3-6 yaş aralığındaki anaokulu çocuklarında alerjik hastalıkların sıklığı ve risk faktörleri hakkında bilgiler edinilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız 13.02.2018-30.12.2018 tarihleri arasında Kahramanmaraş il merkezindeki anaokullarında, 3-6 yaş arası çocuklara yönelik olarak ISAAC Faz I protokolüne uygun olarak yapıldı. Çalışma toplam 20 anaokulunda yapıldı. Anaokullarındaki öğrencilerin ailelerine iletilmek üzere 3000 adet anket dağıtıldı. Toplanan 2040 anketin 2001 adedi çalışmaya dahil edildi. Toplanan anketlerden 39 adedi çalışmaya katılması uygun görülmedi. Çalışmaya katılanların 986'sı (%49,3) kız, 1015'i (%50,7) erkek cinsiyete sahipti. Çalışmamızda; astım semptomlarının görülme sıklığı %30,4 (608 kişi), geçtiğimiz son 1 yılda hırıltılı solunum görülme sıklığı %22,2 (445 kişi), astım tanısı almış olma sıklığı %4,2 (85 kişi) bulundu. Çalışmamızda geçmişte alerjik rinit semptomu görülenlerin sıklığı %37,1 (743 kişi), son bir yılda alerjik rinit semptomu görülenlerin sıklığı %34,6 (694 kişi), hekim tarafından alerjik rinit tanısı almış olma sıklığı %13,9 (280 kişi) olarak bulundu. Alerjik konjonktivit görülme sıklığı %14,5 (292 kişi) olarak saptandı. Çalışmamızda altı ay veya daha uzun süre devam eden, düzelip tekrarlamalarla seyreden kaşıntılı döküntü görülme sıklığı %7,8 (157 kişi) ve hekim tarafından atopik dermatit tanısı almış olma sıklığı %2,1 (44 kişi) olarak bulundu. Çalışmamızda astım semptomlarının görülme sıklığı %30,4 olarak bulunmakla birlikte erkeklerde daha sık olduğu saptandı. Prematür doğan çocuklarda astım riskinin artmış olduğu saptandı. Çalışmamızda atopik dermatit semptomu görülme sıklığı %7,8 olarak saptandı. Bu semptoma sahip çocuklarda %37,6 oranında semptomların ilk 2 yaşta ortaya çıktığı saptandı. Çalışmamızda alerjik rinit semptomlarının görülme sıklığı %37,1 olarak saptandı. Bu semptomlara %39,3 oranında göz şikâyetlerinin de eşlik ettiği saptandı. Alerjik rinit şikâyetlerinin en fazla mart, nisan, eylül ve ekim aylarında görüldüğü saptandı. Erken yaşta okul öncesi eğitime başlayan, sezaryenla doğan, evinde küf görülen çocuklarda astım ve alerjik rinit semptomlarının daha yüksek oranda görüldüğü saptandı. Ayrıca sigaranın astım, alerjik rinit ve atopik dermatit semptomlarının görülme sıklığını arttırdığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This study aims at informing families about allergic diseases and helping them to understand importance of the disease as well as obtaining healthier data about frequency of allergic diseases, gender and other risk factors of 3-6 years old children from Kahramanmaraş in order to compare the statistical datas with subsequent studies. Our study was conducted in preschools located in Maras city center between the dates of 13.02.2018- 30.12.2018. The research is conveyed on 3-6 years old children in accordance with ISAAC Phase I protocol. In this study, 3000 questionnaires was distributed to 3000 students' families in 20 different preschools. The results of collected 2001 questionnaires was included to study. %49,3 of the respondants are girls and %50,7 of them are boys. It is revealed that the incidence of asthma symptoms %30,4 whereas the incidence of wheezing respiration in the past one year is %22,2 and the frequency of being diagnosed with asthma by a doctor is %4,2. Additionally, it is found that the frequency of people who have allergic rhinitis symptoms in the past is %37,1 and the frequency of people who have allergic rhinitis symptoms in the last year is %34,6 while the frequency of being diagnosed with allergic rhinitis by a doctor is %13,9. The incidence of disease is determined to be %14,5. In our study, it is reached that the incidence of pruritic rashes that lasted for six months or more and improved with recurrences is %7,8 and the frequency of being diagnosed with atopic dermatitis by the doctor is %2,1. In our study, the incidence of asthma symptoms is found to be about %30,4, but it is also found to be more common in males . Preterm children were found to have an increased risk of asthma. In this research, the incidence of atopic dermatitis symptom is found to be %7,8. In addition to this, in %37,6 of children who have this symptom, symptoms are appeared at first two age. In the study, the incidence of allergic rhinitis symptoms is found to be %37,1 and %39.3 of these symptoms are accompanied by eye complaints. Allergic rhinitis complaints are mostly observed in March, April,September and October. It was also determined that asthma and allergic rhinitis symptoms rates are higher in children who are born by cesarean section, who started preschool education earlier than others and who have mold in their home. It is also concluded that smoking increased the incidence of allergic rhinitis and atopic dermatitis symptoms.