Edirne ilindeki kreş çocuklarında besin alerjisi prevalansı, risk faktörleri ve astımla ilişkisi
Prevalence of food allergy, risk factors and relationship to asthma in children from kindergartens in Edirne
  1. Tez No: 314644
  2. Yazar: ELİF KIŞLAK TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Besin alerjisi giderek artan prevalansı ile önemli bir sağlık sorunudur. Özellikle süt çocukluğu ve okul öncesi dönemde daha sık görülür. Türkiye'de çocuk yaş grubunda besin alerjisi epidemiyolojisi ile ilgili kısıtlı veri bulunmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda ilimizde kreşlere devam eden 5 yaş altı çocuklarda besin alerjisi prevalansının araştırılması, besin alerjisi gelişimine yol açan risk faktörlerinin belirlenmesi ve astım ile ilişkisinin araştırılması planlanmıştır.Bu çalışma Ekim 2011-Aralık 2011 tarihleri arasında Edirne İl merkezindeki kreşlerde yürütülmüş kesitsel bir alan çalışmasıdır. Çalışma Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından, Edirne il merkezindeki Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 5 kreşde yapıldı. Bu çalışma kapsamında 304 çocuğun ailesine anket formları dağıtıldı. 204 aile çalışmamıza katıldı.Edirne il merkezindeki kreş çocuklarında aileler tarafından bildirilen besin alerjisi prevalansı %12.3 olarak belirlendi.Reaksiyonlarda en sık deri semptomları (%63.2), ikinci sıklıkta gastrointestinal sistem semptomları (%18.4) gözlendi. Reaksiyonlara yol açan besin maddeleri olarak en sık inek sütü (%28), ikinci sırada yumurta (%24) saptandı.Olguların 12 (%48)' sinde ilgili besine tolerans geliştiği, 5 (%20)' inde ilgili besinin sonrasında hiç yenmediği ve 4 (%16)' ünde halen reaksiyon gözlendiği bildirildi.Doktor tanılı diğer bir alerjik hastalık, yaşam boyu egzema ve astım semptomları, üçten fazla tekrarlayan hışıltı atakları ve aile öyküsünde besin alerjisi ve/veya astım varlığının besin alerjisi için risk faktörleri olduğu görüldü.Çalışmamızın sonucunda kreş dönemindeki çocuklar ve ailelerin görülebilecek daha ciddi reaksiyonların önlenmesi için besin alerjisi konusunda bilgilendirilmesinin önemini ve ailede besin alerjisi veya astım öyküsünün bulunması durumunda primer korunma önlemlerinin gebelik döneminden başlayarak uygulanması gerekliliğini saptadık.
Özet (Çeviri)
Food allergy is an important health problem with the increasing prevalence. It is most prevalent in children, particularly in infancy and preschool age. There is a limited data regarding the epidemiology of food allergy in children in Türkiye. The aim of our study was to evaluate the prevalence of food allergy and risk factors for food allergy in children who attended the kindergartens in Edirne.This cross section study was performed between October 2011-December 2011, and included 5 kindergartens in Edirne. This study was established by Trakya University Faculty of Medicine Pediatric Department. In this study, 304 questionnaires were distributed to the families. 204 families participated in the study.Prevalence of food allergy which is reported by parents was determined as %12.3.Skin symptoms were most frequenty %63.2 and gastointestinal tract symptoms %18.4 were the second most common reactions reported. The most common identified food that cause reactions was cow?s milk (% 28) and followed by egg (% 24).12 patients (%48) developed tolerance to the food, 5 (%20) patients had never eaten suspected food and 4 (%16) of the cases stil reacts the food.The presence of doctor diagnosed another allergic disease, life-long asthma symptoms, eczema symptoms, three or more recurrent episodes of wheezing and a family history of food allergy and / or asthma was found risk factors for food allergy.In the present study, we found that to prevent severe reactions to food it is neccesary to inform kindergarten children and their families about the importance of food allergy. In case of a family history of food allergy or asthma primary prevention measures must be taken starting from pregnancy.