Grafik tasarımın sosyal medyadaki yeri ve önemi
The place and importance of graphic design in social media
  1. Tez No: 631802
  2. Yazar: DAĞCAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN GANİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnsanlık, var olduğu ilk günden beri iletişime ihtiyaç duymaktadır. Bu iletişim işitsel ve görsel olarak farklı yöntemler ile sağlanmaktadır. Tasarım mağara döneminden, yazı ve tipografik imgelerle günümüze kadar ulaşmıştır. İlkçağ döneminde tasarım, bir sanat aracı olarak değil, bir iletişim metodu olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise görsel iletişim tasarım en çok sosyal medya aracılığıyla yürütülmektedir. Küçük ve büyük ölçekli firmalara ek olarak, bireysel kullanıcılar da tanınırlığını ve marka değerini arttırmak için sosyal medyanın görsel iletişim kısmından yararlanabilmektedir. Önce internet, daha sonra ise sosyal medya görsel iletişimi, insanlar arasında son derece hızlı bir etkileşim oluşmasını sağlamıştır. Her görsel imge bir mesaj taşımaktadır ve karşısındaki kullanıcıyı etkilemek amacı ile yaratılmaktadır. Bu tez çalışmasında, görsel iletişimin insan yaşamı üzerindeki önemi vurgulanmakta, ilk çağlardan günümüze kadar yarattığı etkiler detaylı bir şekilde açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
From the beginning of humankind, people always need the communication. The communication is sustaining with different methods as audio and visual. The design has survived from the cave period to the present day with writing and typographic images. In primeval era, design was not used as a tool for art, but as a method of communication. Today, visual communication design is mostly carried out through social media. In addition to small and large companies, individual users can also benefit from the visual communication part of social media to increase their recognition and brand value. At first the internet, then the social media visual communication has provided an extremely rapid interaction between people. Each visual image bring a message and is created to impress the users. In this thesis, the importance of visual communication on human life is emphasized and also the effects of visual communication are explained in detail from ancient times until today.