Ekolojik kent tasarımı örneklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of ecological city design examples
  1. Tez No: 631803
  2. Yazar: ELİF AKDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET METE TAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
İnsanlar, var oldukları andan itibaren doğa ile iç içe, uyum içerisinde bir yaşam tarzı benimsemişler ve ihtiyaçları kadar olanı doğadan temin ederek kullanmışlardır. Zamanla ihtiyaçların farklılaşması ve giderek nüfusun da artmasıyla birlikte doğal kaynaklar tükenmeye ve iklim değişiklerinin meydana gelmesiyle birlikte çevresel sorunlar oluşmaya başlamıştır. Hızlı ve kontrolsüz nüfus artışı, kentlerde yaşayan nüfusun düzensiz bir biçimde yerleşmesiyle çarpık kentleşmeler oluşmasına neden olmuştur ve beraberinde sosyal ve ekonomik eşitsizlikler meydana gelmiştir. Bunun için ilk çalışmalar 20. yüzyılın ikinci yarısından sonra yapılmaya başlamıştır. Sanayi Devrimi ile hayatımıza giren teknolojik gelişmeler, çevre kirliliği, sağlıksız ve yoğun nüfuslu yaşam alanlarının oluşması bu çalışmaların başlamasına öncülük etmiştir. Ekolojik mimarlık, içerisinde bulunduğu durumu ve gelecek nesilleri de dikkate alarak, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına öncelik veren, çevreye duyarlı, enerji etkin tasarımı benimseyen, insanların konforunu ve güvenliğini önemseyen sürdürülebilir yapılar ortaya koyma faaliyetlerinin bütünü olarak tanımlanabilir. Ekolojik kent tasarımında, tasarımcılara yol gösterici olmak adına bu çalışma hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the first begin of human kind, people tended to live in harmony with the nature and received their necessary needs from it. With time, their needs changed and with the increase of population natural sources got consumed, in addition, with the climate changes occuring environmental problems have started. Rapid and uncontrollable population rise triggered unplanned urbanization and along with it, social and economical inequalities surfaced. Together with the technological developments from Industrial Revolution, environmental pollutions, unhealthy and dense populated habitats formed and this lead the way for first studies after the second half of 20th century. Ecological architecture can be defined as the whole of sustainable methods made up of while considering future generations, prioritizing the usage of renewable energy sources, sensitive to environment, embracing energy-efficient design, caring about the comfort and security of people. This study has been prepared to show the way for the designers in ecological urban design.