Devital beyazlatma uygulanmış dişlerde sodyum askorbat, alkol ve kalsiyum hidroksit uygulamalarının kompozit rezinin dentine bağlanma dayanımı üzerine etkilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
The comparative evaluation of effects of sodium ascorbate, alcohol and calcium hydroxide applications on bond strength of the composite resin to dentin in devital bleaching applied teeth
  1. Tez No: 631819
  2. Yazar: BEYHAN BAŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Günümüz dişhekimliğinin en önemli amaçlarından biri, doğal diş estetiğinin hastaya yeniden kazandırılmasıdır. Diş hekimine başvuran birçok hastanın ortak beklentileri daha iyi bir gülüşe sahip olmaktır. Hastalar için dişin estetiği kadar rengi de büyük önem taşımaktadır. Beyazlatma tedavisi, kolay uygulanması, konservatif bir girişim olması ve hastada ağrısız bir şekilde estetiği sağlayabiliyor olması gibi avantajlarından dolayı son yıllarda popülaritesi artmış bir tedavi yöntemidir. Beyazlatma tedavisi uygulanmış dentin yüzeylerinin kompozit rezin ile bağlantısının araştırıldığı çalışmalarda beyazlatma uygulamasından sonra minenin bağlanma dayanımında önemli ölçüde bir azalmanın olduğu pek çok çalışmada rapor edilmiştir. Bunun nedeni beyazlatma sonrası oluşan rezidüel oksijen tabakasının varlığıdır. Bu rezidüel oksijen tabakasının kaldırılmasının diş ile kompozit arasındaki bağlanma değerlerini arttırdığı bulunmuştur. Beyazlatma uygulanmış dişlerde antioksidan ajanlar kullanılması serbest oksijen radikallerini nötralize eder ve olumsuz biyolojik etkilerini ortadan kaldırmaktadır. Bu in-vitro çalışmanın amacı; devital beyazlatma uygulanmış dişlere sodyum askorbat, alkol ve tamponlayıcı ajan olan kalsiyum hidroksit uygulamasının kompozit rezin-dentin bağlanma dayanımına etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 80 adet insan üst santral diş kullanıldı. Dişlerin palatinal yüzeyinden endodontik giriş kavitesi açıldı ve dişlerin kök kısmı mine sement birleşiminin 2-3 mm apeksinden kesilip uzaklaştırıldı. Tüm dişlere sodyum perborat ile devital beyazlatma uygulandı. Devital beyazlatma sonrası giriş kavitesine, sodyum askorbat, alkol, kalsiyum hidroksit uygulaması ve kontrol grubu olmak üzere 4 ayrı deney grubu oluşturuldu. Daha sonra bond ve kompozit rezin ile restore edilen 4 deney grubunda da minitom kesme cihazı kullanılarak 1x1 mm boyutlarında örnekler elde edildi. Bu örneklerin mikrotensile cihazında gerilim testlerine tabi tutulması ile elde edilen veriler kompozit rezin-dentin arası bağlanma dayanımı açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Bu çalışmada elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Gruplar arasındaki farklılıklar incelenirken değişkenlerin normal dağılımdan gelmemesi nedeniyle Kruskal Wallis-H testinden yararlanılmıştır. Kruskal Wallis-H testinde anlamlı farklılıkların görülmesi durumunda Post-Hoc çoklu karşılaştırma testi ile aralarında farklılık olan gruplar belirlenmiştir. Değişkenlerin normal dağılımdan gelme durumları araştırılırken birim sayıları nedeniyle Shapiro Wilk's testinden yararlanılmıştır. Bağlanma dayanım değerleri bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktadır (p0,05). Alkol ve kalsiyum hidroksit gruplarının bağlanma dayanımı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunamamıştır (p>0,05). Alkol ve kontrol gruplarının bağlanma dayanımı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunamamıştır (p>0,05). Kalsiyum hidroksit ve kontrol gruplarının bağlanma dayanım değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunamamıştır (p>0,05). Sonuç: Devital beyazlatma sonrası, sodyum askorbat, kompozit rezin-dentin bağlanma dayanımını arttırmak amacıyla kullanılabilir. Alkol ve kalsiyum hidroksit uygulamalarının bağlanma dayanımına etkisinin daha fazla çalışma sonuçları ile desteklenmesi gerektiği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
One of the most important goals of today's dentistry is to regain the natural aesthetics of the patient. The common expectation of many patients who apply to the dentist is to have better smile. Therefore, for patients, the color of the tooth is as important as the aesthetics of teeth. Whitening treatment has an increasing popular trend in recent years because of easy application, conservative intervention and being able to provide aesthetics painlessly to the patient. In many studies researching the bonding strenght of bleaching treatment applied dentin surfaces to composite resin, it is reported that there is a significant decrease in bond strength of the enamel after the bleaching application. This is because of the existence of residual oxygen layer formed after bleaching treatment. It is found that removing the residual oxygen layer increases the bonding values between the tooth and the composite. Using antioxidant agents in bleaching treatment applied teeth neutralizes free oxygen radicals and eliminates their negative biological effects. This purpose of this in-vitro study is to find out the effects of using sodium ascorbate, alcohol and calcium hydroxide as buffering agent on bond strength of teeth which have applied nonvital bleaching. Material and Method: In our study, 80 human upper central teeth were used. From the palatinal surface of the teeth endodontic access cavity was prepared and the root part of the teeth was cut out from its apex 2-3 mm of mine cement assembly. Nonvital whitening application with sodium perborate was made to all teeth. After the inital whitening, 4 different experimental groups were created by using sodium ascorbate, alcohol, application of calcium hydroxide and control group to the access cavity. After that, all groups were restored with bond and composite resin and 1x1 mm samples were obtained from 4 experimental groups by using minitom cutting device. These samples subjected to stress tests in the microtensile device and datas obtained by this method are compared in terms of strength of composite-dentin bonding. Results: Datas obtained in this study were statistically analyzed. While investigating differences between groups Kruskal Wallis-H test was used because of the fact that variables are far from the normal distribution. In case of significant differences in the Kruskal Wallis-H test, Post-Hoc multiple comparison test is used to find out groups having significant differences. While investigating the states of the variables coming from the normal distribution, Shapiro-Wilk's test was used due to the number of units. There is a statistically significant difference between groups in terms of bond strength values (p0,05). Bond strength value of the alcohol group is higher than the calcium hydroxide group, but there is not a meaningful statistical difference (p>0,05). Bond strength value of the alcohol group is higher than the control group, but there is also not a meaningful statistical difference (p>0,05). Bond strength value of the group of calcium hydroxide and control groups are close to the each other and there is not a significant difference (p>0,05). Conclusion: Sodium ascorbate can be used to increase composite resin-dentin bond strength after nonvital bleaching. We conclude that the effect on the strength of bond of alcohol and calcium hydroxide applications is need to be investigated in more sample groups.