Tansu çiller ve Ahmet Davutoğlu hükümetlerinin güvenlik politikası bağlamında karşılaştırılması
Comparison of Tansu Çiller and Ahmet Davutoğlu governments in the context of the security policy
  1. Tez No: 631881
  2. Yazar: MEHMET KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KEMAL BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kamu politikası hükümetlerin yapmayı seçtiği veya yapmamayı tercih ettiği bütün eylemleri kapsamaktadır. Bundan dolayı hükümetlerin yapmış oldukları bütün eylemler kamu politikası alanına girmektedir. Güvenlik politikaları da doğrudan devlet tarafından yapıldığı için kamu politikası alanına girmektedir. Güvenlik politikaları ayrıca devletin mevcudiyetini, devamlılığını, toprak bütünlüğünü ve egemenliğini ilgilendirdiği için diğer politika alanları içerisinde ayrı bir öneme sahip olmaktadır. Bundan dolayı güvenlik politikaları en önemli politika alanı olarak ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma ile güvenlik politikası uygulaması olarak gerçekleştirilen Kardak ve Şah Fırat operasyonları kamu politikası prensipleri açısından analiz edilmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda her iki askeri operasyonun politika yapım süreçleri ve çıktıları, Süreç Modeli'ne göre karşılıklı bir şekilde analiz edilmiştir. Güvenlik politikası uygulaması olarak gerçekleştirilen her iki askeri operasyon belirlenen hedefler doğrultusunda başarılı bir şekilde gerçekleşse de uzun vadede Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik yeni risk ve tehdit durumlarına sebebiyet verdikleri görülmüştür. Bunun nedeni ise politika alternatiflerinin uzun vadede olası sonuçlarının öngörülmemesi ve politika hedeflerinin kısa vadeye odaklanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Public policy covers all the actions that governments choose to do or choose not to do. Therefore, all actions taken by the governments are in the field of public policy. Since security policies are made directly by the state, they are in the field of public policy. Security policies also have a special importance in other policy areas, as they concern the state's existence, continuity, territorial integrity and independence. Therefore, security policies stand out as the most important policy area. With this study, Kardak and Şah Fırat operations, carried out as a security policy application, were analyzed in terms of public policy principles. At the same time, the policy making processes and outputs of both military operations were analyzed mutually according to the Process Model. Both military operations with security policy implementation have been successfully implemented in line with the set targets. But it has been shown to give rise to new risks and threats to Turkey's national security situation in the long term. The reason for this is that the possible consequences of policy alternatives are not foreseen in the long term and the policy objectives focus on the short term.