Türkiye Cumhuriyeti'nde akademisyen dışişleri bakanlarının Türk dış politikasına etkileri
The effects on the Turkish foreign policy in republic of Turkey foreign ministers academician
- Tez No: 612496
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BİÇİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bugüne kadar dış politika her zaman önem arz etmiştir. Uluslararası arenada Türkiye Cumhuriyeti'nin çıkarlarını savunmak, Türkiye'nin olumlu imaj kazanması, dış politikayı ve dışişleri bakanını ön plana çıkarmıştır. Türk Dış Politikası Tarihinde, 43 Dışişleri Bakanı görev yapmıştır. Bu Bakanlardan 14' nün akademik bir kariyere ve unvana sahip olduğu görülmektedir. Söz konusu bu Bakanlar, Prof. Dr. Hasan Saka, Prof. Dr. Mehmet Fuad Köprülü, Prof. Dr. Turan Güneş, Prof. Dr. Ahmet Gündüz Ökçün, Dr. Hayrettin Erkmen, Prof. Dr. Ali Hüsrev Bozer, Prof. Dr. Osman Mümtaz Soysal, Prof. Dr. Erdal İnönü, Doç. Dr. Deniz Baykal, Prof. Dr. Emre Gönensay, Prof. Dr. Tansu Çiller, Prof. Dr. Şükrü Sina Gürel, Doç. Dr. Abdullah Gül ve Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'dur. Akademisyen kökenli Dışişleri Bakanları, görev yaptığı süre içerisinde akademisyen kimliğini ve entelektüel birikimini dış politikaya yansıtmıştır. Kritik zamanlarda verdiği radikal kararlar ve oluşturdukları politikalarla Türk dış politikasına damga vurmuşlardır. Yürüttükleri siyasetle uluslararası alanda Türkiye Cumhuriyeti'ne önemli kazanımlar elde etmişlerdir. Bazen de uyguladıkları politikalar neticesinde ülkeyi siyasi, sosyal ve ekonomik olarak olumsuz etkilemişlerdir. Bunun sonucunda kamuoyunda birçok eleştiriye maruz kalmışlardır.
Özet (Çeviri)
Until today the establishment of the Republic of Turkey's foreign policy has always been important propound. To defend the interests of the Republic of Turkey in the international arena, winning Turkey's positive image has foreign policy interests and Minister of Foreign Affairs to the fore. In the history of Turkish Foreign Policy, 43 foreign ministers served. It is seen that 14 of these ministers have an academic career and title. These ministers, Prof. Dr. Hasan Saka, Prof Dr. Fuad Köprülü, Prof. Dr. Turan Güneş, Prof. Dr. Gündüz Ökçün, Dr. Hayrettin Erkmen, Prof. Dr. Ali Bozer, Dr. Mümtaz Soysal, Dr. Prof. Erdal İnönü, Assoc. Dr. Deniz Baykal, Dr. Emre Gönensay, Prof. Dr. Tansu Çiller, Dr. Şükrü Sina Gürel, Assoc. Dr. Abdullah Gül and Prof. Dr. Ahmet Davutoglu.Foreign Ministers of academic origin have reflected their academic identity and intellectual knowledge to foreign policy during their term of office. They made a mark on Turkish Foreign Policy with radical decisions and policies they created in critical times. International politics conducted in the area have achieved significant gains in the Republic of Turkey. Sometimes they have affected the country politically, socially and economically as a result of their policies. As a result, they have been subjected to many criticisms in the public opinion.