ABD ve Çin'in Afrika üzerindeki hegemonya mücadelesi: Nijerya örneği
The hegemony struggle of the USA and China on Africa: The example of Nigeria'
  1. Tez No: 631930
  2. Yazar: MUHAMMED ATA AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU AL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüze kadar büyük güçlerin odak noktası olan Afrika kıtası 21.YY'da da büyük güçlerin dikkatini çekmeye devam etmektedir. Afrika Kıtası zengin yeraltı kaynaklarına sahiptir. Nitekim tarihsel süreçte bu doğal kaynaklar bölge halkı tarafından değil sömürge devletleri tarafından kullanılmıştır. Afrika, zengin yeraltı kaynakları ile günümüzde de küresel sistemi şekillendirmeye çalışarak hegemon olma yarışına giren ülkelerin odağı halinde olmaya devam etmektedir. Bu tezde Çin Halk Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri'nin Afrika kıtasındaki hegemonya mücadelesi Nijerya üzerinden analiz edilecektir. Afrika kıtasındaki üçüncü en zengin ülke olan Nijerya, stratejik bir öneme de sahiptir. 2000'li yıllardan itibaren küresel sistemde hem siyasi hem de ekonomik yükselişe geçen Çin, ABD'nin karşısındaki en büyük rakip ülke konumuna gelmeye başlamıştır. Bugün de Çin ve ABD Afrika kıtasında hegemonya mücadelesi içerisindedirler. Bu tezin cevap aradığı temel soru da ABD ve Çin arasında yaşanan hegemonya mücadelesinin Nijerya üzerinden nasıl geliştiği olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The African Continent has been the main focus of great powers in the past and continues to draw the attention of international and local powers in the 21st century. The continent has rich underground resources. As a matter of fact, these natural resources were used by the colonial states in the historical process, not by the people of the region. Africa, with its rich underground resources, continues to be the focus of the countries that compete for being a hegemon by trying to shape the global system. In this thesis, the hegemony struggle of the People's Republic of China and the United States of America on the African continent will be analyzed through the to Nigerian country. Nigeria is the third richest country on the African continent, but it has a strategic importance in Africa. Starting from the 2000s, both the political and economic upswing in the global system, China has become the largest competitor in the United States. Africa, which has been the focus of great powers since the past, continues to be the focus of great powers in the 21st Century. Today, China and the United States are fighting hegemony on the African continent. The main question that the study seeks to answer is how the hegemony struggle between the USA and China developed over Nigeria.