Tevrat ve Kur'an-ı kerim açısından hile ve yalan kavramlarının değerlendirilmesi
Evaluation of lies and tricks in terms of Quran and old testament
  1. Tez No: 631941
  2. Yazar: ESRA USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER OYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yahudilik ve İslam kadim geleneğe sahip iki dindir. Yahudilik uzun bir tarihi süreç geçirmiştir. Bu nedenle de İslam ile ortak bir geçmişe sahiptir. İslam, onu ilahi dinler arasında saymakla birlikte kitaplarının bozulduğunu kabul etmektedir. Hile ve yalan bütün inançların reddettiği davranış şekillerindendir. Tevrat ve Kur'an da hile ve yalanı reddetmektedir. Genel anlamda yasak kabul edilen bu davranışların istisnai durumları farklı kriterlere bağlanmıştır. Tevrat hile ve yalanı genel anlamda sonuçları yönüyle değerlendirmeye tabi tutmuştur. Onun iyi veya kötü olması Yahudi'ye ve Yahudiliğe etkisi yönüyle ele alınmıştır. Kur'an-ı Kerim ise amacı önceleyen bir bakış açısına sahiptir. Buna göre hile ve yalan amacına göre doğru ya da yanlış kapsamında değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Judaism and Islam are two religions have an ancient tradition. Judaism has a long history. That's why it has a common past with İslam. Islam considers Judaism as a divine religion but admits that its boks are degenerated. Both the Quran and the Old Testament have many common messages because they come from the same source. Deceit and lie are the behaviours that all beliefs reject. Both the Ouran the Old Testament reject deceit and lie. Howewer there are some expressions about this in both sources. The exceptions if these behaviors that are generally prohibited are attributed to different crieria. The Old Testament has evalvated deceit and lie according to their results. That is whether it is good or bad dealt wüth Jewish and Judaism. On the other hand. Quran has a point of view prioritizing the purpose by saying that deeds are according to intentions. There fore deceits and lies will be evalvated as good or bad according to their purposes.