Kitab-ı Mukaddes'te ve Kur'an-ı Kerim'de Hz. İbrahim
The Bible and the Holy Koran in Mr. Abraham
- Tez No: 94783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
SOLAK, M. Fatih, Kitab-ı Mukaddes ve Kur'an-ı Kerim'de H. İbrahim, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. İdris ŞENGÜL, V-122 s. ÖZET İnsanoğlu, dünyamızın en son ve en şerefli misafiridir. Allah da bu şerefli misafiri yalnız bırakmamak ve ona yol göstermek için bir çok peygamber göndermiştir. Hz. İbrahim'de insanlara doğru yolu göstermeyi amaçlayan bir peygamberdir. Üç büyük ilahî din-Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam- onu kendilerinin atası olarak görmekten şeref duymaktadır. Kitab-ı Mukaddes, Hz. İbrahim'i bir peygamber olarak kabul etmesine rağmen onun mesajından çok hayatından bahsetmektedir. Kitab-ı Mukaddes' de Hz. İbrahim'in hayat hikayesi detaylı olarak anlatılmaktadır. Kur'ân-ı Kerîm' de ise Kitab-ı Mukaddes 'in aksine Hz. İbrahim'in hayat hikayesinden çok onun mesajına önem vermiştir. Kur'ân-ı Kerîm' de Hz. İbrahim'in hayatının bir çok kapalı noktası kalmasına rağmen onun mesajının temel esası olan -Kur'ân-ı Kerîm'in de esas gayesidir.- tevhid mücadelesi açıkça anlatılmıştır. Kitab-ı Mukaddes' de ki Hz. İbrahim'in hayatının hikayesi ile Kur'ân-ı Kerîm' de ki Hz. İbrahim kıssası -benzer yanları olsa da- üslup ve içerik açısından çok farklıdır. Arkeolojik kazılar ve İlahî Kitaplarda ki verilere göre Hz. İbrahim'in tarihte yaşamış bir şahsiyettir. )X3
Özet (Çeviri)
SOLAK, M. Fatih, Kitab-ı Mukaddes ve Kur'an-ı Kerim'de H. İbrahim, Counselor: Doç. Dr. İdris ŞENGÜL, V-122 s. ABSTRACT Human being is last and the most honorable quest in the world. God sent a lot of prophet for people. So that he could explain the truth to people. The Christian religion, the Jew religion and the Islam religion believed that Hz Ibrahim (Abraham) is our accestor. The Bible accept Hz. Ibrahim is a prophet It doesn't explain his message but The Bible explain his life deataild The Holy Koran consider his message important than his life. The Holy Quran explain this message because his message is the same the Holy Quran expression. The Bible and The Holy Koran explain Hz-İbrahims' life but style and contents different Archeological findings prove us Hz Ibrahim lived life.