İşyerinde psikolojik taciz
Harassment in the workplace
- Tez No: 631997
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İşyerinde psikolojik taciz kavramı, çalışma hayatının başlangıcından beri var olmasına rağmen, bu kavramın yasal düzenlemelerde yer alması son yıllarda gerçekleşmiştir. Farklı karakterdeki insanların bir arada çalışmasının olağan bir sonucu olan işyerinde psikolojik taciz, tüm dünyada hem kamu kurumlarında hem de özel sektördeki işyerlerinde yaygın şekilde görülmektedir. Buna rağmen halen birçok ülkede doğrudan bu kavrama ilişkin bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. İşyerinde meydana gelen her çatışmanın, maruz kalınan her haksız davranışın psikolojik tacizi oluşturmadığı hususu önem arz etmektedir. Günümüzde çalışma hayatında sorun yaşamayan insan sayısı yok denecek kadar azdır. Bu nedenle de haksız davranışa maruz kalan her çalışan psikolojik tacize uğradığı düşüncesine kapılmaktadır. İşyerinde psikolojik tacizin diğer haksız davranışlardan ayırt edilmesi yargılama açısından önemlidir. Çalışmamızda işyerinde psikolojik tacizin unsurları ve nasıl bir süreç içerisinde meydana geldiği, psikolojik taciz kavramına ilişkin uluslararası belgeler ile ülkemiz ve çeşitli yabancı ülkelerin yasal düzenlemeleri incelenmiştir. Son olarak Türkiye'de işyerinde psikolojik tacize maruz kalan bir çalışanın hangi hukuki yollara başvurabileceği ile psikolojik tacizi uygulayan çalışanına karşı bir işverenin neler yapabileceği hususları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the fact that the concept of psychological harassment in the workplace has been present since the beginning of work life, only in recent years has this concept been included in legal regulations. Psychological harassment, which is a common result of people with diverse characters working together, is widespread in workplaces within both public and private sectors all around the globe. Despite this, there is still no legal regulation directly related to this concept in many countries. It is important to point out to the fact that not every conflict in the workplace, or every incident of unjust treatment constitutes psychological harassment. Today, the number of people who have zero problems in work life is almost nonexistent. Consequently, each employee who is exposed to unjust treatment has the idea that he or she is psychologically harassed. For the purpose of judgement, it is crucial to distinguish psychological harassment at the workplace from other unjust treatment. In our study, the elements of psychological harassment at the workplace and in what process it occurs, the international documents related to the concept of psychological harassment, and the legal regulations of our country and various foreign countries were examined. Lastly, the questions of which legal remedies an employee who is exposed to psychological harassment in Turkey may seek and what an employer may do against an employee who performs psychological harassment were addressed.