Müşteri katılımının müşteri sadakati ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde memnuniyetin aracı rolü: Bankacılık sektöründe çalışanlar ve müşteriler üzerine bir araştırma
Mediating role of satisfaction in the impact of customer participation on customer loyalty and organizational commitment: A research on employees and customers in the banking sector
- Tez No: 632076
- Danışmanlar: PROF. AYPAR USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Pazarlamadaki güncel bakış açısı müşteriyi, ürün ve hizmetlerin sağlanması sürecinde katılımıyla değeri tanımlamanın ve yaratmanın bir aracı olarak görür ve bunun hem müşterilere hem firmalara sunduğu fırsatları vurgular. Özellikle hizmet sektöründe, müşteri katılımını teşvik etmek, müşterilerle işbirliği yapmak yaşanan deneyimi ve sürecin sonuçlarını etkilemektedir. Bu çalışma, müşteri katılımını çift yönlü bir yaklaşımla ele almaktadır. Bankacılık sektörü özelinde müşteri katılımının hem çalışanlar hem müşteriler açısından yarattığı deneyim ve bu deneyimin; değer algısı, memnuniyet, sadakat ve örgütsel bağlılık kavramları üzerindeki sonuçlarını akış kavramı çerçevesinde incelemek tezin temel amacıdır. 354 kişiden anket yoluyla toplanan verilerin analizleri SPSS programı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda ulaşılan bulgular müşteri katılımının önemini disiplinler arası bir çerçevede ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Emergent perspectives in marketing see the customers as a means to define and create value through their participation in the process of providing products and services, and emphasize opportunities for both customers and companies. Especially in the service sector, encouraging customer participation and collaborating with customers affect the experience and the results of the process. This study discussing customer participation among banking sector in a dyadic way. The main purpose of the study is to examine experience created by customer participation and its results on the concepts of value perception, satisfaction, loyalty and organizational commitment within the framework of the concept of flow. The data was collected from 354 people through questionnaire and then anlayzed by the SPSS program. As a result of the study, findings reveal the importance of customer participation in a multidisciplinary approach