Kur'ân bütünlüğünde Nûr sûresiyle verilmek istenen mesajlar
The messages which are wanted to be Given by the Surah an-Noor in the coherence of Qur'an
  1. Tez No: 632104
  2. Yazar: FAHRİYE ERDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışma Nûr Sûresini, sûre konulu tefsîri çerçevesinde ele alıp, Kur'ân bütünlüğünde Nûr Sûresiyle verilmek istenen mesajları açıklamayı hedef edinmiştir. Çalışma bir giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi ve yöntemi ele alındıktan sonra çalışmanın kaynaklarına yer verilmiştir. Bu bölümde ayrıca tefsir tarihine kısa bir giriş yapılmış ve ardından çalışmanın usûlunde edinilen yöntem olması hasebiyle konulu tefsîr tanıtılmış, bu tefsir çeşidinden olan sûre bütünlüğüne odaklanan konulu tefsîr ele alınarak bu konuda yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Birinci bölümde sûre'nin isimlendirilmesi, âyetlerinin sayısı, nüzûl tarihi, fazîleti konularında Nûr Sûresi hakkında genel bilgiler verilmiş, Sûrenin önceki ve sonraki sûreler ile anlam ilişkisi incelenmiş, Kur'ân'da sadece bu sûreye has olan özellikler zikredilmiş,“Nûr”kelimesinin etimolojik tahlîli yapıldıktan sonra sûrenin muhtevâsı kısaca özetlenmiştir. İkinci bölümde Nûr Sûresi klasik ve modern tefsir kaynaklarından da istifâde ederek âyet âyet incelenmiştir. Bu bölümde anlaşılması zor olan kelime ve kavramlara açıklık getirilmiş, bu açıklamalarda âyetlerin nüzûl sebepleri, hükümler ve âyetler arasındaki bağlantılar özlü bir şekilde ele alınmaya gayret edilmiştir. Üçüncü bölümde Nûr Sûresi içindeki konular îmân, ahkâm ve ahlâk başlıkları altında bölümlere ayrılmıştır. Bu bölümler altında ele alınan ayetler Kur'an'ın bütünlüğü içerisinde değerlendirilerek Kur'an'ı Kur'ânla tefsir yöntemi uygulanmış, bu âyetlerle verilmek istenen mesajlar tesbir edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the Surah Noor (Chapter the Light) within the framework of the tafsir (commentary) based on Surah theme and explain the messages which are wanted to be given through the Surah Noor in the coherence of Qur'an. The study consists of an introduction and three main sections. Introduction part has the subject, importance, methods and resources of the study. In this part, it is made a brief introduction to tafsir history and then the thematic tafsir based on Surah theme is introduced because of this method used in this study. Moreover, this type of tafsir which is focused on surah coherence is examined and the studies on this subject are included. In the first section, it is given general information about naming, number of verses, date of revelation and virtue of the Surah Noor. Meaning relationship with the previous and the next surahs is examined, the only features that are unique to this surah in Qur'an is mentioned, etymological analysis of the word Noor is made and then the content of the surah is summarized briefly. In the second section, the Surah Noor is examined word by word by using classic and modern tafsir resources as well. Words and concepts that are difficult to understand are clarified. In this clarification, reasons of revelation of verses, rules and the links among verses are analyzed fundamentally. In the third section, the topics in the Surah Nur are divided into sections under the headings of faith, rules and morality. The verses under these sections are commented by using the method in which Qur'an is explained by Qur'an itself, in the coherence of Qur'an. Thus, the messages which are wanted to be given with these verses are endeavored to be determined.